Liverpool patlaması sonrası İngiltere’de ‘terör’ alarmı

İngiltere’de polis, İngiltere’de Liverpool Kadın Hastanesi önünde dün meydana gelen ve bir kişinin ölümüne yol açan patlamanın “terör olayı” olduğunu açıkladı, olayla ilgili olarak 4 kişinin gözaltında olduğunu duyurdu.

Polis, şüpheli kişilerin Terörle Mücadele Yasası kapsamında gözaltına alındıklarını bildirdi. Yanan aracın içinde hayatını kaybeden kişinin kimliği hala açıklanmadı. Yaralanan sürücü ise hastaneye kaldırıldı.

BBC’nin aktardığına göre, Liverpool Belediye Başkanı Joanne Anderson, taksinin şoförü David Perry’nin patlamanın etkisini sınırlamak için “kahramanca” hareket ettiğini söyledi.

Anderson, şoförün patlamadan hemen önce araçtan fırlayıp, kapıları kilitlediğini ve şüpheli yolcuyu içerde bıraktığını söyledi.

Bölgedeki Terörle Mücadele Birimi Başkanı Russ Jackson taksideki yolcunun “ev yapımı bir patlayıcı” imal etmiş göründüğünü, patlamanın da bundan kaynaklandığını düşündüklerini söyledi. Jackson, bu kişinin amacının ise henüz bilinmediğini kaydetti.

Polis yetkilisi gazetecilere, saldırganın kimliğini bildiklerini ama bu aşamada açıklamayacaklarını da söyledi. İngiltere’de Liverpool’da da dün, iki dünya savaşında hayatını kaybeden asker ve siviller anılıyordu.

11:00’de 1 dakikalık ulusal saygı duruşunun başlamasından kısa süre önce Liverpool Kadın Hastanesi önüne park eden bir taksi infilak etti. Merseyside Emniyet Müdürlüğü ile iş birliği içinde yürütülen soruşturmaya, İngiltere İç İstihbarat Servisi MI5 da yardımcı oluyor.

Liverpool Kadın Hastanesi, Avrupa’da türünün en büyük uzmanlık hastanesi ve yılda 50 bin hasta kabul ediyor. Patlama sonrası hastaneye giriş çıkışlar sınırlandırıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Twitter’dan, olaydan etkilenenlere geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerini iletti. İçişleri Bakanı Priti Patel de soruşturmayla ilgili olarak düzenli olarak bilgilendirildiğini söyledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin