‘Listem hazır!’ demişti; Sevda Noyan’ın yargılandığı dava düşürüldü

Sevda Noyan’ın ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı dava, tarafların uzlaşması gerekçesiyle düşürüldü.

Sevda Noyan, Ülke TV programında yaptığı konuşmada, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Ayaklarını denk alsınlar. Benim listem hazır.” ifadelerini kullanmıştı. Söz konusu açıklamalar nedeniyle Noyan hakkında, ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya katılmayan sanık Sevda Noyan’ı, avukatı Oğuz Özer temsil etti. Duruşmaya, müşteki olarak katılan olmadı.

SAVCI, SİTE SAKİNLERİNE ULAŞMIŞ

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Sevda Noyan hakkında, katıldığı televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçundan dava açıldığını, Noyan’ın oturdukları sitedeki 3-5 kişiyi kastettiğini ve bunlarla ilgili liste hazırladığını beyan ettiğini kaydetti. Savcı mütalaasında, Noyan’ın eyleminin “tehdit” suçunu oluşturacağına karar verildiği, sitede oturanların tespit edilerek dava dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderildiği, tarafların uzlaştığını belirterek davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer savunmasında, müvekkilinin suç işleme kastı veya anayasal düzene karşı sözler sarf etmediğini savundu. Özer, “Kovuşturma evresinde suç vasfı değiştiği düşüncesiyle dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ve gelen cevabi yazıda isimleri belirtilen mağdurlar ile müvekkilim arasında uzlaşmanın sağlandığı rapor edilmiştir.” diyerek davanın düşürülmesini talep etti.

Mahkeme, uzlaşma kapsamında kalan “tehdit” suçunda tarafların uzlaştığını belirterek davanın düşmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Sevda Noyan, 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon programında soru üzerine, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk… Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin