Kuzey Irak’ta 3 günün özeti: Peşmerge 2014 sınırlarına çekildi, seçimler askıya alındı, Ceyhan’a petrol yavaşladı!

Irak Ordusu ve Haşdi Şabi milislerinin Pazartesi Kerkük’ü almasıyla başlattığı operasyonlar neticesinde Kuzey Irak’ta peşmerge 2014 sınırlarına geri çekildi. Yeni süreçte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) 1 Kasım seçimlerini de askıya aldı.

Irak’ta Bağdat merkezi hükümetinin, ülkenin kuzeyinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) kontrolünde olan ihtilaflı bölgeleri geri almak üzere Pazartesi günü Kerkük vilayetinde başlattığı askeri operasyon sonrası Kürt peşmerge birlikleri Haziran 2014 sınırlarına çekilmesini tamamladı. Irak ordusu bugün yazılı bir açıklama yaparak Kerkük kentine ek olarak, Musul’un bulunduğu Ninova vilayetinde Kürtlerin elinde bulunan alanları ve Musul Barajı’nı ele geçirdiklerini söyledi. Merkezî yönetime bağlı güçler Salı günü de Sincar ve Hanekin’in kontrol altına alındığını ilan etmişti.

Operasyonlar sonucu ihtilaflı bölgelerin Bağdat yönetiminin eline geçmesiyle birlikte IŞİD’e karşı mücadele kapsamında peşmergenin son üç yılda kontrol altına aldığı tüm topraklar Kürt denetiminden çıkmış oldu.

Ham petrol akışı yavaşladı

Diğer yandan Deutsche Welle Türkçe’nin Reuters haber ajansından aktardığı habere göre, Ceyhan Limanı’na ulaştırılan Kürt ham petrolünde büyük bir düşüş meydana geldi. Normal şartlarda günde 600 bin varil olan akış Çarşamba itibarıyla 225 bin varile geriledi. Irak ordusunun son üç gündür Kuzey Irak’taki petrol sahalarını da içine alarak yürüttüğü operasyonda Bay Hasan ve Havana havzaları Salı günü ele geçirilmişti.

IKBY seçim hazırlıkları ertelendi

Bölgede 1 Kasım’da gerçekleştirilmesi planlanan seçimlerin hazırlıkları son gelişmeler üzerine ertelendi. Seçim Kurulu bir açıklama yaparak yeterli aday bulunmadığı için ve yeni gelişmeler üzerine başkanlık ve bölgesel meclis seçim hazırlıklarının ertelendiğini bildirdi.

Komisyon ayrıca meclisin konu hakkında bir karar vermesini beklediklerini açıkladı.

IKBY’nin Irak’tan bağımsızlığını oylamak üzere 25 Eylül’de gerçekleştirilen referandum sonrası yaşanan gelişmelerde Türkiye ve İran merkezî hükümeti desteklerken, ABD yönetimi itidal çağrısı yapmıştı.

IKBY Başkanı Barzani operasyonların devam ettiği Salı günü bir açıklama yaparak referandumdaki kazanımların “boşa gitmeyeceğini” kaydetmişti. Irak Başbakanı Haydar el İbadi ise Kerkük’ün el değiştirmesi sonrası konuşmuş, Kürdistan referandumunun bittiğini ve geçmişte kaldığını belirterek, IKBY yönetimini “anayasa çerçevesi” içerisinde diyaloğa davet etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin