Kuş sürüsüne yakalanan uçak Atatürk Havalimanı’na acil iniş yaptı

Atatürk Havalimanı’ndan havalanan ve İstanbul-Madrid seferini yapan kargo uçağı kalkışından kısa bir süre sonra kuş sürüsüne girdi. Uçak, havalimanına geri dönmek zorunda kaldı.

TK-6589 sefer sayılı Boeing 747-481(F) tipi kargo uçağı, Madrid seferini yapmak üzere saat 15.00 sıralarında Atatürk Havalimanı’ndan havalandı. Uçak havalandıktan kısa bir süre sonra kuş sürüsüne girdi. Bunun üzerine uçağın kaptan pilotu, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’yle irtibata geçerek geri dönme kararı aldı. Tekirdağ üzerinde tur atan uçak yaklaşık 50 dakika sonra Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Kargo uçağı bakım için teknik hangara çekildi.

ESAS TEHLİKE iSTANBUL HAVALİMANI’NDA: YILDA EN AZ 2-3 KAZA OLABİLİR 

Aslında İstanbul için esas tehlike İstanbul Havalimanı için söz konusu olacak. Kuşların göç yolları üzerinde inşa edilen havalimanında uzmanlara göre her sene kuşlardan kaynaklı en az 2-3 kaza olabilir. Belgrad Ormanı, İstanbul Boğazı ve Terkos Gölü civarında 2005’ten beri araştırmalar yürüten İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden kuş bilimci Doç. Dr. Zeynel Arslangündoğdu, 3. havalimanının inşa edileceği Karadeniz kıyısının dünyanın en önemli kuş göç yollarından biri olduğunu ve 2013’te yayınlanan nihai ÇED raporunda da belirtildiği gibi kuşlardan kaynaklı uçak kazalarının ciddi bir risk olduğunu söylüyor.

Arslangündoğdu’nun havalimanının büyüklüğü, uçuş sefer sayıları ve hava sahasından geçecek kuş miktarı gibi veriler üzerinden oluşturduğu risk modellemesine göre, 3. Havalimanı’nda her sene kuşlardan kaynaklı en az 2-3 kaza olma ihtimali bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin