Kurban fiyatları ne kadar?

Kurban Bayramı’nda vatandaşı uzun bir tatil dönemi bekliyor. 21 Ağustos salı günü başlayacak bayram cumaya kadar sürecek. Hükümet kararıyla arefe günü olan pazartesi kamu çalışanları tüm gün izinli sayılacak. Devlet dairelerinde çalışanlar için bayram tatili 9 güne çıktı. Özel sektörde çalışanlar ise pazartesi günü yarım gün mesai yapacak. Hafta sonundan itibaren büyük şehirler boşalacak, uzun tatilin bir kısmı dinlenmeye, bir kısmı bayram ziyaretlerine ayrılacak.

KURBANLIKLAR KAÇ TL’DEN SATILIYOR?

Bayram öncesi tüm şehirlerde kurban pazarları kuruldu. Kurbanlık olarak küçükbaş koyun, keçi ve koç düşünenler için pazardaki en düşük fiyat 1.500 TL civarında. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre 850 bin büyükbaş, 2,8 milyon küçükbaş kurbanlık satılacak. Kurbanlıklar için 10,7 milyar lira harcanacağı tahmin ediliyor. Ortalama kurbanlık fiyatları ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de şöyle:

BÜYÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI (KG)

*İstanbul: 19-23 TL

*Ankara: 18-22 TL

*İzmir: 17-22 TL

KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI (KG)

*İstanbul Avrupa yakası: 24-28 TL

*Ankara: 18-20 TL

*İzmir: 22-26 TL

KURBAN ALIRKEN PAZARLIK TAKTİKLERİ!

  • Arefe öncesi, Arefe günü ve bayramın ilk günü kurban talebinin en yoğun olduğu günlerdir. Mümkünse kurbanı bayramın ikinci veya üçüncü günü pazarlara uğrayarak daha düşük fiyatlara kurbanlık bulabilirsiniz. Ancak, fiyat açısından bayramın ikinci ve üçüncü günleri kurbanlık almanın avantajlı olduğu düşünülse de besili bir çok hayvanın çoktan satılmış olacağını göze alın.
  • Kurban başında yapılan pazarlıklar ucuz alışveriş açısından önemli. Pazarlık yapmayı beceremiyorsanız yanınızda pazarlık yapmayı bilen bir dostunuzu götürün.

DİYANET’E GÖRE KURBAN FİYATLARI

Diyanet ise 2018 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 625 lira olarak belirledi. Yurtiçi kesim bedeli bu yıl değişmezken yurt dışı kesim bedeli 25 TL arttı.

2018 KURBAN BAYRAMI RESMİ TATİL GÜNLERİ

  • 20 Ağustos Kurban Bayramı Arefesi (Pazartesi)
  • 21 Ağustos Kurban Bayramı 1.gün (Salı)
  • 22 Ağustos Kurban Bayramı 2.gün (Çarşamba)
  • 23 Ağustos Kurban Bayramı 3.gün (Perşembe)
  • 24 Ağustos Kurban Bayramı 4.gün (Cuma)

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin