Kuran kursunda 7 çocuğa tecavüz ve işkence: Görevden alınan müftüye ödül gibi atama

Erzurum Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda tecavüz ve şiddet nedeniyle açılan soruşturma kapsamında görevden alınan eski Palandöken Müftüsü Abdulhalim Acar’ın Ankara’ya il müftü yardımcısı olarak atandığı ortaya çıktı. Kuran kursundaki tacizin ardından geçici olarak açığa alınan Palandöken Müftüsü Abdulhalim Acar için veda yemeği düzenlendiği ve plaket verildiği öğrenildi. Veda yemeğinin videosu müftülük hesabından 17 Mart’ta paylaşıldı.

Erzurum’un Palandöken ilçesi Abdurrahman Gazi Mahallesi’ndeki Hacı Bahattin Evgi Kuran Kursu’nda 7 çocuğa yönelik istismar ve şiddet olayı ile ilgili şubat ayında soruşturma açılmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirdiği murakıbın raporu doğrultusunda, daha evvel açığa alınan 7 kişi vazifelerine iade edilmişti.

Bu gelişme sonrasında Erzurum Valisi Okay Memiş, tekrar soruşturma istemişti. Davaya bakan savcı da tecavüzlerin yaşandığı Kuran kursu çalışanları hakkında re’sen soruşturma başlatmıştı. Valilik tarafından yürütülen soruşturmanın selameti için daha evvel vazifelerine iade edilen Kuran kursu çalışanlarının tamamı ile birlikte Palandöken Müftüsü Abdülhalim Acar da açığa alınmıştı.

ÖDÜL GİBİ ATAMA, TEŞEKKÜR PLAKETİ

VeryansınTV’de yer alan habere göre, Acar’ın mart ayında Ankara İl Müftü Yardımcısı olarak atandığı öğrenildi. Acar’ın için müftülük tarafından bir veda yemeği de düzenlendiği ve plaket verildiği öğrenildi. Yemeğin videosu müftülüğün Youtube hesabından paylaşıldığı görüldü.

SİNİRDEN DUVARLARI YUMRUKLADIM

Acar’a plaket verildiği anları sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Mustafa Hoş, “Videoyu izlerken sinirden duvarları yumrukladım. videodaki palandöken müftüsü abdülhalim acar. 7 çocuğa tecavüz edilen kuran kursunun bağlı olduğu kişi. ihmali nedeniyle açığa alınmıştı. ona veda yemeği yapmışlar ve plaketle uğurluyorlar. bunu da müftülük hesabından yayınlamışlar. ihmal ve denetimsizlik sonucu çocuklara tecavüz/işkence yapılmış. bu yüzden açığa alınmış ama iştahla yemek yeniyor. hediyeler plaketler veriliyor. duygusal müzik eşliğinde videolar hazırlanıyor. insan yaşarken anca böyle çürür. videonun tamamı” ifadelerine yer verdi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

 1. Medyada takip ettiğim az sayıdaki haber kaynağından biri tr724 idi. Üç ayların başından, birkaç gün önceye kadar bütün medyayı takip etmekten vazgeçmiştim; yeniden bakmaya başladım.
  Sayın Karabay’ın yazdığını, Tarık beyin yazdığını ve yukarıdaki haberi okuyunca “daha uzunca bir dönem medyaya bakmasam iyi olacak” deyip yine bakmamaya karar verdim.

  Bu nasıl bir haber?

  1) Sitede daha önce konuyla ilgili yapılmış bir haber yok.
  2) Bir iddia var ve iddia “Kur’an Kursunda tecavüz ve işkence:…” başlığıyla verilmiş. Bu nasıl bir gazetecilik ahlakı?
  3) Haberde “….Kuran Kursu’nda 7 çocuğa yönelik istismar ve şiddet olayı ile ilgili şubat ayında soruşturma açılmıştı” denilerek, soruşturma sonunda “daha evvel açığa alınan 7 kişi vazifelerine iade edilmişti” deniliyor. hiç olmazsa “suçsuz bulunarak” deseydiniz…
  4) Bir müftü yardımcısı açığa alınır, soruşturma sonucunda suçsuz olduğu anlaşılır ve yeni bir görevlendirme yapılır.
  5) Kim olduğunu bilmediğim bir gazeteci, bir tweet atar, Kur’an Kursunda 7 çocuğa tecavüz iddiasını tekrarlar ve duvarları yumruklar…
  “Müftü keçi çaldı” diye iftira atan gazetelerden ne farkınız kaldı sizin?
  Bugün görevlerinden alınan binlerce insan, soruşturmalar sonunda görevlerine iade edilseler, her duvar yumruklu tweet için benzeri gazete yazılarını okumaya hazır mısınız?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin