Kümülonimbus bulutu şiddetli yağış getirdi: “İstanbul’da kilosu 70 kilonun altındakiler sokağa çıkmasın” uyarısı [VİDEO]

Yaz döneminde 2 kere yağış ve dolu felaketi yaşayan İstanbul için yeni uyarının ardından yağış başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof.Dr. Orhan Şen de Twitter’dan yaptığı uyarıda, ”Terkos açıklarında Karadeniz üzerinde çok kuvvetli bir CB bulutu var. Kilyos kıyısını takip ederek İstanbul’un kuzeyine geliyor. Bulutun kalınlığı yaklaşık 10 km… CB bulutu kümülonimbus demek, şimşek, yıldırım, aşırı yağmur ve dolu yapan bulut” diye yazmıştı.

Bu açıklamaların ardından İstanbul’un kuzeyinde kuvvetli yağış ve fırtına etkili olmaya başladı. Kağıthane’de başlayan kuvvetli yağış ile birlikte bazı yollar dereye döndü. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda da yağış etkili oluyor. Şiddetli fırtına nedeniyle vapur seferleri iptal edilirken, fırtına nedeniyle Taksim Meydanı’nda bulunan kafelerin sandalyeleri havada uçuştu.

 70 kilonun altındakiler sokağa çıkmasın

Daha önce “Boyu 1.60’ın altındakiler sokağa çıkmasın” diye uyarıda bulunan meteoroloji uzmanı Hüseyin Öztel, bugün de ’70 kilonun altındakiler dışarıya çıkmasın uyarısı yaptı. Habertürk’te yer alan habere göre rüzgarın gerçekten çok kuvvetli eseceğini söyleyen Öztel, Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Bu sefer de ’70 kilogramın üzerindekiler rahat edebilir’ diyelim. Ama bu sefer çok dalga geçicek bir tarafı yok. Rüzgar kuvvetli gerçekten” diye konuştu.

Göktürk’te başlayan kuvvetli yağış etkisini sürdürüyor. 3. havalimanında ise dolu yağışı görüldü. Yağış daha sonra İstanbul’un çeşitli bölgelerinde etkisini arttırdı. Kağıthane’de başlayan kuvvetli yağış ile birlikte bazı yollar dereye döndü.

Yağmur sularının metronun içine girmesini önlemek amacıyla kum torbaları kullanıldı. Yağıştan kaçan vatandaşlardan bazıları metro istasyonuna sığındı. İstanbul Boğazı’nda da etkili olan kuvvetli yağış ve fırtına, Taksim Meydanı’ndaki kafelerdeki sandalyeler havada uçuşmasına neden oldu.

GÖRÜŞ MESAFESİ 5 METREYE DÜŞTÜ

Şiddetli yağış nedeniyle görüş mesafesinin yer yer 5 metreye kadar düştüğü İstanbul’da, yağış ve rüzgar hayatı olumsuz etkiliyor. Yağışın 1 saat içinde Anadolu yakasında tesirinin artması bekleniyor. Bu arada, yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, otobüs durakları, bina girişleri ve iş yerlerine girerek yağıştan korunmaya çalıştı. Yağış nedeniyle bazı yollarda su birikintileri oluşurken, bazı binaların bodrum katlarında da su baskını yaşandı.

OTOMOBİLİ SUDA YÜZDÜRDÜ!

Dolapdere’de yağışla birlikte yollar dereye döndü. Su baskının yaşandığı bir sokakta vatandaşın aracını kurtarmaya çalışması kameralara yansıdı. Suda yüzen aracı vatandaşın yüzdürmesi dikkat çekti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin