Küçük İskender hayatını kaybetti

Gerçek adı Derman İskender Över olan ve çağdaş şiirin önde gelen isimlerinden biri kabul edilen Küçük İskender (55) hayatını kaybetti. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren Küçük İskender’e geçen yıl kanser teşhisi konulmuştu.

NTV’de yer alan habere göre, Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavisi süren Küçük İskender gece saatlerinde hastalığa karşı verdiği mücadeleyi kaybetti.

55 yaşındaki şairin ölümü, sanat camiası ve hayranlarını yasa boğdu. Küçük İskender en son İkinci Waliz adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu.

Cenaze merasimi yarın

Alınan ilk bilgilere göre, Küçük İskender için 4 Temmuz Perşembe günü Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak.

Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi Ağır Roman ile oyunculuk deneyimini de yaşayan Küçük İskender 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü, 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü, 2017’de de Necatigil Şiir Ödülü’nü almıştı.

Küçük İskender kimdir?

1964 yılında İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi, son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra orayı da bıraktı. 1980’li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi’nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985’te Adam Sanat Dergisi’nde şiirleri yayımlanmaya başladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin