‘Paralel’ polis teşkilatı!

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘uyurken düdük sesi duysun’ diye yeniden hayata geçirilen ‘bekçilik’ sistemi, Türkiye’nin en büyük toplumsal sorunlarından biri olacak gibi görünüyor.

‘AKP’nin milis gücü’ olarak kabul edilen bekçiler, her gün yeni bir vukuatla sosyal medyanın gündeminde. Vatandaşlara keyfi kimlik soruyor, üst araması yapıyor, itiraz edenleri ise darp ediyorlar. Dün ise Malatya’da alkollü bir vatandaşı gözaltına almaya çalışan 3 bekçiden biri havaya ateş açmaya kalkınca arkadaşını başından vurdu. Diğer ikisi sarhoş vatandaşın bıçak darbeleriyle hastanelik oldu. 

Neredeyse tamamı AKP ve MHP il ve ilçe teşkilatlarından referansla seçilen bekçilerin sayısı da inanılmaz bir hızla artıyor. Kasım 2017’de bekçi sayısı bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 4 bin 537 olarak açıklanmıştı. Bugün ise bu sayı 21 binin üzerinde. 2020 yılı sonuna kadar hedef 30 bine ulaşmak. Muhalefet, iktidarın kendi milis gücünü oluşturduğunu iddia ediyor.

Bekçilere ‘polis’ yetkisi veren kanun teklifi geçtiğimiz hafta TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi‘ne göre ortaokul mezunu ve sadece 41 gün eğitim alan bekçiler, silah kullanma, kimlik sorma, durdurma, suç işlenme anında veya sonrasında suçlulara müdahalede bulunma, kanıtları muhafaza altına alma gibi ‘polis’ yetkilerine sahip olacak. Söz konusu teklif, aslında bekçilere tam anlamıyla ‘kolluk’ gücü yetkisi veriyor.KEYFİ KİMLİK SORUP, İTİRAZ EDENİ DARP EDİYORLAR

Teklif komisyonda kabul edildikten birkaç gün sonra sosyal medyaya ‘bekçi’ görüntüleri düşmeye başladı. İlk görüntünün adresi İstanbul Fatih’te, Kocamustafapaşa’ydı. Üzerini aratmak istemeyen bir vatandaş yere yatırılarak darp ediliyor. Görüntülere göre 5 bekçi, kendilerine itiraz eden vatandaşın üzerine çullanıyor. Bu arada, Emniyet’ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, üzerini aratmak istemeyen şahsın sabıkalı olduğu belirtildi.

KİMLİK SOR AMA VURMAK NİYE?

Bir başka görüntüde ise sokakta park edilmiş bir otomobil görülüyor. Sürücü ve muhtemelen eşi olan kadın 5 bekçi tarafından durdurularak üst araması yapılmak istenmiş. Bekçiler bununla yetinmemiş ve sürücüye vurmuş zira vatandaşın, “Üzerimi aramanda sorun yok ama vurmanda sorunum var!” dediği duyuluyor.

BEKÇİLER TOPLUMSAL SORUN HALİNE GELİYOR

Bekçilik, AKP hükümeti tarafından 2008 yılında ‘artık ihtiyaç kalmadığı’ gerekçesiyle kaldırılmış, o tarihte görev yapan 8 bin 152 bekçi ise polis yapılmıştı. 15 Temmuz’dan sonra, 14 Ağustos 2017’de bekçilik sistemi yeniden hayata geçirildi. Kasım 2017’de 4 bin 537 olan bekçi sayısı bugün 21 bin 349! 2020 yılının sonuna kadar 9 bin bekçi alımı daha yapılması bekleniyor.

TAMAMI AKP TEŞKİLATI REFERANSLI

‘Huzuru tesis etme’ vaadiyle 3,5 yıl önce yeniden uygulamaya alınan bekçilik müessesesi, tam anlamıyla toplumsal bir sorun haline geldi. Muhalefete göre yeni nesil bekçiler AKP’nin milis gücü. Bekçileri, AKP’nin istihbarat ağı olarak tanımlayanlar da var. Bekçilerin alımlarında kullanılan ‘kriterler’ de muhalefeti doğruluyor. Zira yazılı sınavı geçmiş olsanız bile AKP ya da MHP il ve ilçe teşkilatlarından referansınız yoksa ‘mülakatı’ geçme şansınız sıfıra yakın.


Krizin adı: Bekçiler

Bekçilik müessesesinin 9 yılın ardından neden yeniden tesis edildiği konusunda net bir açıklama yok. Sadece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Erdoğan’ın ‘uyurken bekçi sesi duymak istediğini’ söylediğini biliyoruz. Ancak verilen yetkilere bakınca meselenin sadece ‘düdük’ olmadığı anlaşılıyor.

Bekçilerin tamamına yakınının AKP referanslı olması da meselenin  bu kadar ‘masum’ olamayacağının kanıtı. İddia o ki Erdoğan, kendisine tamamen bağlı bir silahlı birlik kurmak istiyor. Tamamen kendi kontrolünde olan, geniş yetkilerle donatılmış bir birlik.

Tıpkı Hitler’in SS Birliği gibi…

SS Birliği, 1920’lerde Hitler’in şahsi koruması hüviyetinde küçük bir birlik olarak kuruldu. Ancak zamanla hızla büyüdü ve bünyesinde Hitler’e tamamen bağlı yüzbinlerce asker barındıracak seviyeye geldi. Erdoğan’ın bekçilerinin sayısı hızla artıyor. Bekçilik müessesesi yarın ‘paralel bir emniyet teşkilatına’ dönüşür mü, bunu zaman gösterecek!


Emniyet’ten ‘bekçi maaşı’ açıklaması

Türkiye’nin son günlerdeki önemli gündem maddelerinden biri de bekçi maaşları. Zira lise mezunu bir bekçi 4 bin 527 lira maaş alırken, mesleğe yeni başlayan bir öğretmen ancak 4 bin 13 lira alabiliyor. Konunun kamuoyunda gündem olması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Çarşı ve mahalle bekçilerinin taban maaşlarına bakıldığında, öğrenim durumu, gösterge ve ek göstergelerine göre diğer devlet memurlarına ödenen taban aylıklarıyla aynıdır. Farklılıklar ise, emniyet hizmetleri sınıfına ödenen fazla çalışma ücreti ve tayın bedelinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, göreve yeni başlayan bekar lise mezunu çarşı ve mahalle bekçisinin maaşı 4.527 TL, lisans mezununun maaşı ise 4.534 TL’dir.” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin