KPSS’de korkunç iddia: Koronavirüslü adaylar, gözetmenlerden gizlendi

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Türkiye’de pandeminin hızı azalmıyor, aksine artıyor. Günlük vaka sayıları 1.600’e dayandı. 6 Eylül tarihinin açıklanan ölüm sayısı 53. Ağır hasta sayısı ise  1.102. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hasta sayısının en çok arttığı 5 ili Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri olarak açıkladı. Koca, “Ağır hasta sayısı en çok olan illerimiz; İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat,” ifadelerini kullandı.

KPSS’de yaşandığı iddia edilen bir olay kamuoyunda şok etkisi yaptı. İddiaya göre Ankara’da bir çok okulda koronavirüs testi pozitif hastalar için sınıflar vardı. Ancak sınavlarda görev alan öğretmenlerin bundan haberi bile yoktu. İddiaya göre gözetmenlere haber verilmediği gibi, koruyucu ekipman da sağlanmamıştı. Hasta olmayan adayların, koronavirüslü hastalarla aynı sınıfta hiçbir uyarı olmadan sınava katıldığı ileri sürüldü.

COVİD’Lİ HASTALARLA 130 DAKİKA AYNI SINIFTA GÖZETMENLİK 

Kendisinin acil servis doktoru olduğunu belirten ‘Zutku’ isimli sosyal medya kullanıcısı yaşanan skandalı şu paylaşımlarla duyurdu: “Bugün annem KPSS gözetmeni olarak Çankaya Muazzez Karaçay İlkokulunda görevliydi. Sınıfa giriyor ve kişilerden biri diyor ki ‘Hocam burası covid’lilerin gireceği okul mu?’ Meğerse Ankara’daki covid pozitif olgular o okulda sınava giriyormuş.” 

BEN ŞÜPHELİ HASTALAR İÇİN BİLE TULUM GİYİYORUM!

“Ve gözetmenlerin durumdan haberi yok, ÖSYM bunu bildirmemiş. Ben acil doktoru olarak şüpheli hastalara; tulum, bone, siperlik, n95, galoş, koruyucu kıyafet ne varsa giyinip giriyorum. Covid servislerinde çalışanların koruyucu ekipmanlarını biliyorsunuz. Herkes bu kadar önlem alırken gözetmen öğretmenlere haber bile verilmeden pozitif hastalara 130 dakika gözetmenlik yaptırılıyor. 

İNSAN HAYATI BU KADAR DEĞERSİZ Mİ?

“Haber verilmedi ve görev gereği savunmasız bir şekilde 130 dakika pozitif vakaya maruz bırakıldı Siz bugün benim annemin canına kast ettiniz. Biz bu skandalı insanlara nasıl duyuracağız? Var mı böyle bir şey? İnsan hayatı bu kadar mı değersiz? Biz acilde her şüpheliden sonra acilimizi dezenfekte ettirelim ki başka insanlar hasta olmasın, ama gözetmenler bilinen, karantinada olan pozitif hastalara savunmasız bir şekilde devlet eliyle gönderilsin. Elim ayağım titriyor sinirden.”

ISRARLARA RAĞMEN MASKE TAKMADI

Ensar Aydın isimli bir başka kullanıcı ise, “Ankara’da görevli olduğum okulda bir aday ısrarla maske takmayı reddetti. Diğer adaylar şikayetçi oldu. Bir işlem yapılamadı, adayların maske takması zorunlu değil. Adaya da kızamıyorum, 130 dk maske ile soru çözmek kolay değil, hele bu sıcak havada. ÖSYM Başkanlığı çözüm bulmalı.” ifadelerini kullandı.

GÖZETMEN: AKLIM ALMIYOR

‘Havva’ kullanıcı isimli bir başka gözetmen ise “Benim okulda da covid+ vardı. Yedek salonlara alındı ve dediğiniz gibi gözetmezler evden getirdikleri maskelerde 130 dakika aynı salonda kaldılar. Çok yüksek ihtimalle Ankara’daki bir çok okulda bu uygulama yapıldı. Bu kadar vebalin altından nasıl kalkılır aklım almıyor,” paylaşımında bulundu.

VEBALİ ÜZERİNİZDE

Bir başka aday ise tepkisini, “1 maske 1 ıslak mendil verince önlem aldık sanıyorlar. 20 kişi küçücük sınıfta sınav olduk. Rezalet bir sınavdı.” sözleriyle dile getirdi. Cahil Filozof adlı bir kullanıcı ise “Ben de bugün covidli bir hastayla aynı kapıdan girdim okula. Çocuğun sadece maskesi var. Sessizce görevliye covidliyim dedi. @OSYMbaskanligi ve @saglikbakanligi bunun vebali üzerinizde.” cümlelerini paylaştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin