Kovid-19 durdurulamıyor: 15 günde aynı aileden 4 kişi öldü

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 24 saatte 23 bin 948 yeni Kovid-19 vakası tespit edilirken 201 can kaybı yaşandı. Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde son 15 günde aynı aileden 4 kişi, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetmesi tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

Zonguldak’ta Kirmanlı Mahallesi’nde yaşayan Afşin, eşi Nihan ile oğulları Şükrü ve Cihat Yumurtaş, Kovid-19 teşhisiyle Ereğli Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Durumları ağırlaşan ve yoğun bakıma alınan aileden Şükrü Yumurtaş 15 Ekim’de, baba Afşin 19 Ekim’de, anne Nihan 20 Ekim’de, Cihat Yumurtaş ise bugün yaşamını yitirdi. Cihat Yumurtaş’ın cenazesi, Ali Molla Camisi’nde kılınan namazın ardından Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi.

23 bin 948 yeni vaka tespit edildi, 201 can kaybı

Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinden paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 347 bin 362 Kovid-19 testi yapıldı, 23 bin 948 kişinin testi pozitif çıktı, 201 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 26 bin 175 oldu.

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 78,39, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 89,24 olarak kayıtlara geçti. 18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranı”nın en yüksek olduğu 10 il Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Osmaniye, Eskişehir, Balıkesir, Edirne ve Zonguldak oldu.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Siirt, Muş, Mardin, Bingöl, Bitlis, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında son verileri “Yaklaşık 3 milyon kişi zamanı gelen üçüncü doz aşısını henüz yaptırmadı. Bilim insanları üçüncü dozu Koruma Kalkanı Dozu şeklinde adlandırıyor. Üçüncü doz aşınızı yaptırın. 18-59 yaş arasında ve sağlıklıysanız 3. Doz için Turkovac da tercih edebilirsiniz” ifadeleriyle paylaştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin