Kötülüğü ödüllendiren toplum..

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Gökçe bir üniversite öğrencisi, Bank Asya’ya para yatırma, çocuğunu özel okula gönderme gibi Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre asla suç olmayan ithamlarla hapsedilmiş bir öğretmenin kızı. Hani mafya babalarının, cinsel istismarcıların ve katillerin dışarı çıkarılıp, terörist diye kararlılıkla içeride tutulan on binlerce insan var ya işte onlardan bir öğretmen. Kızı diyor ki sen öyle birisin ki ‘babası içinde yara olmuş her çocuğa ömürlerinde bir gün dahi olsa senin babalığını tattırmak isterdim’. 

Ve diyor ki ’’Babuş kalem yerine elinde silah tutsaydı yanımızdaydı şimdi. Sayfalarca tashih yapacağına, bir para makinesi alıp tomar tomar paralarla oynasa şimdi yanımızdaydı. Çalsaydı, çırpsaydı yanımızdaydı. İspat falan gösterirlerse de onlar montaj der geçerdik.’’

Gökçe sıkı Beşiktaşlı bir üniversite öğrencisi, hapisteki babasının yokluğunda ondan kalma bu mirasa çok daha sıkı sıkıya sarılmış. ‘İnişlerimiz çıkışlarımız var ama biz iyiyiz he. Ne babamız vatanı sattı mı düşüncesi var ne de abimiz haksızlığa sustu mu acabası. Şen şakrak giriyoruz görüşlere güle oynaya çıkıyoruz. Bunlar hep vicdan rahatlığı. Başımız hiç eğilmedi. Sonra da babasını hapse tıkanlara diyor ki ‘Sizin çocuklarınıza üzülüyorum.’

Ne de çirkin bir miras bırakıyorlar çocuklarına öyle değil mi? Ne alçak ne aşağılık bir miras. Evet katillerin serbest bırakılıp mazlumların kararlılıkla cezalandırıldığı günlerin aynısını 2000 yıl sonra yeniden yaşıyoruz. Bugün yaşadıklarımız insanın kutsal metinlere inancını bir kat daha artırıyor. Barabbas’ları yeğleyen, kötülük yapanları ödüllendiren topluma gözlerimizle canlı canlı şahit oluyoruz. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Lut kavminin özelliği de bu değil miydi? İyi olandan, doğru ve hakperest olandan nefret eden bir toplumdu. Lut (a.s) onlara ‘siz haddi aşan bir toplumsunuz’ dediğinde. Onların cevabı; ‘Onları memleketinizden çıkarın. Belli ki, bunlar kendilerini, ahlaka, kanuna, sağlığa aykırı çirkin fiilerden uzak tutarak temizliğe çok fazla riayet eden insanlar. (‘Araf 82.)

Lut kavmi gibi bugün de, iyi olandan, iyilik yapandan, öldürmeyenden, çalmayandan, hakka riayet edenden rahatsız olup onları ya topraklarından süren ya da hapislerde cezalandıran bir toplumla karşı karşıyayız. Allah kötülük yapanları ödüllendiren böyle bir toplumun iki yakasını bir araya getirir mi? 

Bugünkü Türkiye’de kötülük yapanları ödüllendirenler, kötülüğü tercih edenler sadece iktidar ve onun baston değneği MHP değil şüphesiz. Müsavat Dervişoğlu gibi kendini muhalefet diye konumlandıran Lut kavmi artıkları da, ahlakta, iyilikte, doğrulukta sebat edenlerin cezalandırılması için meclis kürsüsünden böğürüp durdular. Ve onların böğürmesine herkes ya arkasında durarak, ya da susarak destek verdi. 

Şüphesiz Musavat Dervişoğlu gibi adamların sözleri, alınacak kararı değiştirmezdi ancak kendilerinin nerede konumlandığını göstermesi bakımından çok önemliydi. Barabbas’ın serbest, masumun da cezalandırılmasını kararlılıkla isteyen ‘kötülük toplumundan’ olduklarını tarihe kayıt ettirdiler. 

Şu son infaz kanunu bile ne kadar doğru bir yerde durduğumuzun tek başına ispatı oldu. Dünyanın her yerinde, öğretmenlik yaparak kızlarını büyüten ve onları çok seven babalar ve babalarını çok seven kızlar iyilerin safında; mafya liderleri, uyuşturucu kaçakçıları, katiller, cinsel istismarcılar kötülerin safındadır. Siz ikinci grubu serbest bırakarak tarih önünde nerede durduğunuzu kendi kendinize ispat ettiniz. 

Siz hayatlarının en güzel çağında Gökçe’nin, Nalan’ın, Büşra’nın, Ebrar’ın ve daha nice kız çocuğunun babalarının alıp zindanlara kapattınız, sadece ve sadece bunların ahı bile sizin iki yakanızın bir araya gelmesine müsaade etmeyecek. Sizin üzerinizde babaları dört duvar arasındayken dünyaya gözlerini açan bebeklerin, cezaevlerini anne babalarının iş yeri sanan çocukların, vatan uğruna canını feda edebilecekken vatan haini ilan ettiğiniz insanların ahı var.  

Siz tarihte kötülüğü ödüllendiren toplumlar arasına kayıt oldunuz. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Ehhh, bunlarin cocuklari babalari yuzunden utanc duyacaklar mi zannediyorsunuz? Shimdiki utanmazlarin bir cogunun babalari da zalim, alcak olmushlar. Shimdi hic umurlarinda mi? O yuzden bu gun bu zulmu yapanlarin cocuklari yalniz bu topluma mutlak adalet gelirse utanc yashayacaklar, chunku bashka chareleri olmayacak. Bu toplum boyle devam ederse yine ayni olacak zannimce

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin