“Kötü günler geride kaldı!”

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ  

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin son açıklamaları açıklamaları ‘enflasyon’ tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Nebati’ye göre Türkiye 2023 yılının Haziran ayında enflasyonda tek haneli rakamları görecek. Recep Tayyip Erdoğan, daha 3 hafta önce ‘enflasyon’ sorununa vurgu yaptığı açıklamasında ‘önümüzdeki yaz aylarında ülke ekonomisinin bambaşka bir iklime gireceğini’ savunmuştu. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan ise 30 Aralık’taki konuşmasında ‘Ocak ayında eksi enflasyon beklediğini’ söylemişti. Rejim temsilcilerinin kafası oldukça karışık…

Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz inadına bağlı olarak geliştirilen AKP rejiminin yanlış ekonomi politikaları Türkiye’yi yüksek kur, yüksek enflasyon ve işsizlik girdabına soktu. 2021 Türkiye için felaket oldu. Ancak öyle görünüyor ki 2022, geçtiğimiz yılı aratacak. Geçtiğimiz yılı resmi rakamlara göre yüzde 36,08’le kapatan yıllık enflasyonun, 2022’nin de en can alıcı sorunu olacağı kesin gibi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, ocak ayında ‘pik’ yapacak olan enflasyonun ardından düşüşe geçeceğini savunuyor. Nebati’ye göre enflasyon oranı gelecek yıl Haziran ayında tek haneli rakamlara düşecek.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan ise 30 Aralık’taki konuşmasında ‘Ocak ayında eksi enflasyon beklediğini’ söylemişti. Nebati Ocak ayı için ‘pik’ yapacak derken, Aşan ‘eksi’ enflasyon beklediğini söylüyor.

HANİ ENFLASYON AĞUSTOS AYINDA DÜŞECEKTİ?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 4 Ağustos 2021’de katıldığı canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulunmuş ve “Enflasyon noktasında da Ağustos’u geride bıraktığımızda düşüşü göreceğiz. Şu anda bulunduğumuzun çok çok altında olur.” ifadelerini kullanmıştı. Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 18,95 olarak açıklanmıştı!

Erdoğan fena halde çuvalladı. O gün yüzde 19’larda olan resmi enflasyon bugün yüzde 36’nın üzerinde… Erdoğan son günlerde de ‘önümüzdeki yaz aylarını’ hedef olarak gösteriyor. O tahmin de tutmayacak…

Rejim temsilcilerinin kafası oldukça karışık…

EKONOMİSTLER REJİM TEMSİLCİLERİ GİBİ DÜŞÜNMÜYOR

Ekonomistler ise rejim temsilcilerinden farklı düşünüyor. Goldman Sachs, geçtiğimiz haftalarda müşterilerine gönderdiği notta, “Mevsim etkisinden arındırılmamış aylık enflasyonun sürpriz biçimde yüzde 13,6 seviyesine yükselmesiyle Türkiye’de enflasyonun birinci çeyrekte yüzde 40 seviyesini aşacağını ve yılın büyük bölümünde o seviyede kalacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Bir çok ekonomist de aynı düşünceleri paylaşıyor.

Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da 2022 için enflasyon hedefi yüzde 9,8 olarak belirlenmişti. Ancak söz konusu oranın tutturulma ihtimali yok.

Merkez Bankası’nın düzenlediği piyasa katılımcıları anketinden çıkan sonuçlara göre yıl sonu dolar tahmini 16,13 TL, enflasyon tahmini ise yüzde 29,75 olarak gerçekleşti. Daha gerçekçi bir tahmin ancak bu oranın yakalanması bile çok zor.

KÖTÜ GÜNLER GERİDE KALDI, DAHA KÖTÜ GÜNLER GELİYOR!

İtalyan bankacılık devi Unicredit, 2022’de doların tekrar 18 seviyelerine ulaşmış, yıl sonu enflasyonun yüzde 37 seviyesinde olacağını öngörmüştü. Dünyanın en büyük bankası JP Morgan da mayıs ayında enflasyonun yüzde 55’e ulaşmasını beklediğini açıklamıştı geçtiğimiz günlerde.

Söz konusu beklentilerin temel sebebi enflasyonun dünya genelinde yükselmeye devam ediyor olması. Son bir yılda TL, Dolar ve Euro karşısında yüzde 50 civarında değer kaybetti. Ayrıca aralık ayının son haftası ve ocak ayının hemen başında yapılan fahiş enerji ve akaryakıt zamları henüz fiyatlara tam olarak yansımadı. Dolayısıyla önümüzdeki ilk üç ayda resmi enflasyon oranının yüzde yüzde 45’i aşması sürpriz olmayacak.

Ekonomide kötü günlerin geride kaldığını söylemek yanlış olmaz; artık daha kötü günler geliyor…!!! 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin