Kosova’dan kaçırılan 5 eğitimci ve bir doktor tutuklandı

MİT’in Kosova’da yürüttüğü operasyonda kaçırılarak Türkiye’ye getirilen eğimticiler, savcılık sorgusunun ardından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme verdiği kararla 5 eğitimci ile 1 doktoru tutukladı.

29 Mart tarihinde kaçırılan ve Kosova’daki Mehmet Akif Kolejleri’nde çalışan Mustafa Erdem, Yusuf Karabina, Kahraman Demirez, Cihan Özkan, Hasan Hüseyin Günakan ve Adli Tıp çalışanı kardiyolog  Prof.Dr. Osman Karakaya’nın  o günden beri İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde oldukları kaydedilmişti. 6 isim yaklaşık 2 hafta sonra hakim karşısına çıkarılabildi.

Avrupa’nın göbeğinde yaşanan insan kaçırma ve hukuksuzluğa dünya’nın her yerinden tepkiler gelmesine rağmen Kosova istihbaratı ve İçişleri’nden MİT ile anlaşan kişilerce  5 öğretmen ve 1 doktorun iade edildiği ortaya çıkmıştı.

Kosova’da altı Türk vatandaşının MİT tarafından gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilmesi iki ülke arasında krize neden olmuştu. Kosova Başbakanı Ramuş Haradinaj, kendisinden habersiz yapıldığını söylediği gözaltı ve iade operasyonu sonrası İçişleri Bakanı ve istihbarat şefini görevden almıştı. Daha sonra olayla ilgili ayrı bir soruşturma başlamıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise operasyonun Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Kosova istihbaratı tarafından “dayanışma içerisinde” yapıldığını söyleyerek hukuksuzluğu savunmuştu.

Erdoğan, Haradinaj’ın Kosova İçişleri Bakanı ve istihbarat şefini görevden almasını sert dille eleştirmişti. “Ey Kosova’nın Başbakanı. Kimin talimatıyla sen böyle bir adımı attın? Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti’ne darbe yapmaya gayret edenleri korumaya başladın?” ifadesini kullanan Erdoğan, “Benim Kosovalı kardeşlerim, tanıdığım bildiğim Kosovalılar sana bunun hesabını soracaktır, ben bunu da biliyorum” demişti.

Haradinaj’ “Kimse çıkıp da Kosova’dan bu şekilde adam kaçıramaz, bu bir çeşit hırsızlıktır” sözleriyle tepki gösterirken kaçırmanın ardından başlatılan soruşturmaya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği öfkeli tepkiye şaşırdığını ifade etmişti.

Türk vatandaşlarının kendi bilgisi dışında ‘apar topar’ sınırdışı edildiğini kaydeden Haradinaj, içişleri bakanı ve istihbarat dairesi başkanının görevlerine son vermiş ve soruşturma başlatmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin