Kosova’da eğitimcilerin kaçırılmasıyla ilgili sorgular başlıyor: 20 kişilik listenin başında Cumhurbaşkanı Haşim Taçi var

Kosova’dan 6 Türk öğretmenin kaçırılması ile ilgili Kosova Parlamentosu’nda kurulan “soruşturma komisyonu” bugün sorgulamalara başlıyor. Sorgulanacak 20 kişilik  devlet görevlileri sırasında ilk sırasında polis müfettişi Miradije Kelmendin var. Komisyonun 20 kişilik listesinin başında ise Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi bulunuyor. O da önümüzdeki günlerde ifade verecek.

Gazeteci Adelina Sfishta’nın twitter hesabında duyurduğu haberde, soruşturma Komisyonunu Albin Kurti’nin yönettiğini söyledi. Sfishta, “Albin Kurti yolsuzluk-rüşvet-adaletsizlik-illegalite gibi konulara tevessül etmeyen tek lider denebilir Kosova’da.” ifadesini kullandı.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi

Geçtiğimiz 29 Mart’ta gerçekleştirilen bir doktor ve 5 eğitimcinin kaçırılma olayında MİT ve Kosava istihbaratı ortak hareket etmişti. Olaydan haberini olmadığını söyleyen Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, altı Türk vatandaşının tutuklanması ve Türkiye’ye götürülmesi nedeniyle İçişleri Bakanı ve İstihbarat Servisi Şefini görevden almıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin