Koronavirüs protestoları dindi, Hollanda’da sokaklar sakinleşti

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda Kovid-19 protestoları sebebiyle ikinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez sokağa çıkma yasağı uygulanan Hollanda’da kısıtlamaya karşı ülke genelinde başlayan eylemler sona erdi.

Polis şefi Willem Woelen, “Su anda sokak eylemlerinin sessiz olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sosyal medya facebook üzerinden çağrı yapanların yakın takibe alınarak evlerine düzenlenen kontrollerde yakalanmasıyla sokak eylemleri sakinleşti.” dedi.

Haarlem, Drachten, Vlaardingen, Heerlen ve Harderwijk başta olmak üzere birçok belediye acil durum emirleri veya acil durum kararnameleri çıkarmak zorunda kaldı. Önlemler neticesinde bu belediyelerde sokaklar sessizliğe bürünürken, Başkent Amsterdam, Lahey ve Rotterdam’da da büyük eylemler yaşanmadı.

Çıkan olaylar nedeniyle ülkenin birçok bölgesinde Olağanüstü Hâl (OHAL) ilan edilirken, çevik kuvvet ve kraliyet özel birliklerinden de yardım istenmişti. Eylemlerde 15 polis yaralandı, 190’ı aşkın protestocu da gözaltına alınmıştı.

HOLLANDA’DA KISITLAMALAR KADEMELİ KALDIRILACAK

Bu arada Hollanda’da koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerin kademeli şekilde kaldırılarak normalleşme sürecine geçiş için bir yol haritası hazırlandığı açıklandı. Geçici Hollanda Hükümeti gelecek hafta salı günü, 9 Şubat sonrası için açıklama yapacak. İlkokullar açılacak mı, yoksa mart ayına kadar bir uzatma söz konusu olacak mı, henüz bilinmiyor. Kaynaklar, kısıtlamaların kaldırılmasının tamamen vaka ve hasta sayısına bağlı olduğu belirtti.

HOLLANDA’DA İLK DEFA POZİTİF TEST 5 BİN ALTINA DÜŞTÜ

Ulusal Sağlık Enstitüsü (RIVM), 28 Ocak Perşembe itibari ile 4 bin 740 korona pozitif test bildirdi. Son yedi günün ortalamasına göre, dalgalanan günlük rakamların giderek düştü. RIVM korona bağlantılı 85 kişinin ise hayatını kaybettiğini açıkladı.

Geçen haftanın ortalamaları

28 Ocak Perşembe: 4.813
27 Ocak Çarşamba: 4.967
26 Ocak Salı: 5.085
25 Ocak Pazartesi: 5.132
24 Ocak Pazar: 5.231
23 Ocak Cumartesi: 5.330
22 Ocak Cuma: 5.308

Günlük vaka sayılarının yaklaşık 5 bin civarında seyrettiği Hollanda’da Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybı 14 bine yaklaştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin