Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 304’e yükseldi: Çin dışında ilk kayıp

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (2019-nCoV) nedeniyle ölen kişi sayısı 304’e yükseldi. Virüs taşıdığı tespit edilen kişi sayısı ise 14 bin 308’e yükseldi. Yayınlanan verilere göre, son 24 saatte ölü sayısı 45 artarken, virüs taşıdığı tespit edilen kişi sayısı 2 bin 934 olarak artış gösterdi.

Filipinler’de koronavirüs nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti. Bu vaka Çin dışında ilk ölüm oldu. Filipinler Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, öksürük, ateş ve boğaz ağrısı semptomlarını gösteren 44 yaşında Çin vatandaşı bir hastanın, başkent Manila’daki San Lazaro Hastanesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi. Ölen kişi ile birlikte ülkede görülen vaka sayısı 2’ye yükseldi.

Birçok ülkenin havayolu şirketi, Çin ve bölgelerine olan uçuş seferlerinde değişikliğe gitti. Johns Hopkins Üniversitesi’nin yayınladığı haritada ise vaka sayısındaki artış dikkat çekti.

Koronavirüsün Çin içerisinde hızla yayılmasının ardından vakalar, Asya dışında Orta ve Kuzey Avrupa’da da görülmeye başlandı. Johns Hopkins Üniversitesi’nin yayınladığı haritadaki verilere göre Almanya’da 8, Fransa’da 6, İtalya, İngiltere ve Rusya’da 2, İsveç ve Finlandiya’da ise 1 kişinin koronavirüs taşıdığı tespit edildi. Öte yandan Çin’e komşu ülkelerde de vaka sayısında artış olduğu görüldü. Bu kapsamda, Japonya’da 20, Tayland’da 19, Singapur’da 18, Güney Kore’de 15 ve Hong Kong’da 14 kişinin koronavirüs taşıdığı tespit edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin