Yaşlı kadının cenazesi, 46 bin lira tedavi masrafı gerekçesiyle kızına verilmedi

İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Hastanesi’nde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden yaşlı kadının tedavi masrafı olarak önce 80 bin lira sonra da 46 bin lira para istendi. Yaşlı kadının kızı 46 bin lirayı ödeyemediği için hastane yönetimi cenazeyi aileye teslim etmedi.

Twitter hesabından açıklama yapan CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, Bulgaristan vatandaşı olan ve Göç İdaresi’nin verdiği süresiz ikametle Türkiye’de yaşayan Sevgi Asenova’nın 77 yaşındaki annesi Temenuşka Asenova’nın cenazesini tedavi masrafları gerekçesiyle alamadığını duyurdu.

Sevgi Asenova’nın, annesini 9 gün önce hastaneye kaldırdığını ve tedavi ücretini ödeyemeyeceğini söylediği için annesinin 3 saat acil serviste bekletildiğini aktaran Yarkadaş yaşanan süreç hakkında şu bilgileri verdi:

“Sevgi Hanım, kıymetli annesini Esenyurt Devlet Necmi Kadıoğlu Hastanesi Acil Servisi’ne yatırmak istiyor. Ancak; istenen ücreti ödeyemeyeceklerini beyan edince, 77 yaşındaki Temenuşka Asenova, yaklaşık 3 saat serviste bekletiliyor. Genç kadın çaresizlik içinde kıvranırken aklına 184’ü aramak geliyor. 184’ün devreye girmesi üzerine hastane yönetimi 77 yaşındaki kadının yatışını yapacağını ancak masraflar için ‘senet’ imzalanması gerektiğini söylüyor. Sevgi Asenova bunun üzerine senedi imzalıyor ve annesinin hastaneye yatışı yapılıyor.”

‘SENEDİ İMZALADIM’

Sevgi Asenova’yla görüştüğünü belirten Yarkadaş, Asenova’nın sözlerini şöyle aktardı: “Önüme uzatılan senedi imzaladım. Annem yatırıldı. Covid olduğu anlaşıldı. Ve tam 8 gün yoğun bakımda kaldı. Dün gece ise ömrü vefa etmedi, hakkın rahmetine kavuştu. Bugün cenazeyi almak için hastaneye gittim. Hastane yönetimi bana 80 bin TL tedavi masrafı olduğunu, parayı ödemediğim takdirde cenazeyi vermeyeceklerini söyledi. Ben aylardır işsizim. Hiçbir gelirim yok. Bu parayı ödeyebilmem mümkün değil. Annemin cenazesi şu an hastanede. Biraz sonra Kaymakamlığa gideceğim. Param yok.”

Hastane yönetiminin daha Asenova’dan istenen ücreti 46 bin liraya düşürdüğünü ve aileye ölüm belgesinin verildiğini aktaran Yarkadaş, “Asenova, hastanenin tedavi ücretini 80 binden 46 bine düşürdüğünü ve kendisine bu belgenin verildiğini söyledi. Ancak Asenova’nın parası YOK!” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Yarkadaş, “Anlattığım dram şu an devam ediyor. Bir evlat, annesinin naaşını alabilmek için çırpınıyor. Bu insanlık dramına derhal son verdirtin ve vicdanlarımızı bu ağır yükten kurtarın. Temenuşka Asenova da her yurttaşımız gibi son yolculuğuna uğurlansın” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin