Köprünün Hazine’ye bir günlük yükü 11 milyon 251 bin 890 lira

AKP iktidarı tarafından günlük 45 bin araç garantisi verilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nden bir günde sadece 6 bin araç geçti. Araç başı 15 Euro geçiş garantisi verilen köprünün Hazine’ye bir günlük yükü 11 milyon 251 bin 890 lira oldu.

Çanakkale Boğazı’nın iki yakasını birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü ücretli geçişlerin başlamasının ardından kullanan araç sayısı açıklandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 45 bin araç garantisi verilen Çanakkale Köprüsü’nden önceki gün yalnızca 6 bin aracın geçtiğini açıkladı.

KARAİSMAİLOĞLU: ARAÇ SAYISINA TAKILMAMAK LAZIM

Köprü için verilen araç garantilerine değinen Karaismailoğlu şöyle konuştu: “‘Çanakkale Köprüsü’nden o kadar araç geçer mi’ diyorlar. Zamanı geldiğinde geçecektir. Dün 6 bin araç geçti. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldığında 15 yılın sonunda 100 bin araca ulaştı. Bugün Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) 220 bin araç geçiyor. Bu projeleri uzun soluklu düşünmek gerekiyor. Araç garantisi yapım maliyetinin ve üzerindeki işletme, finans ve ağır bakım maliyetlerinin toplamının geri dönüşü için bir birim araç karşılığıdır. O yüzden o araç sayılarına da takılmamak lazım. Bakın hava yollarında tamamen direkt nakit gelir akışı sağlıyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu’nun günde 6 bin aracın köprüyü kullandığını açıklamasının ardından köprünün Hazine’ye yükü de ortaya çıktı. Sözleşmeye göre köprünün geçiş ücreti 15 Euro + KDV ve günlük 45 bin araç geçiş garantisi verildi.

Köprüden 6 bin aracın geçtiği gün geçmeyen 39 bin araç için Hazine’den günlük 585.000 Euro + KDV köprüyü işleten firmaya ödenecek.  Euro / TL kuru 16,30 olarak baz alındığında geçmeyen 39 bin araç için Hazine’den 9.535.500 TL + KDV olmak üzere toplam 11 milyon 251 bin 890 lira çıkacak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin