“Köprüde öldürülenler için ayrı soruşturma yürütülüyordu; KHK çıkmasa ’15 Temmuz Şanlı Direnişi’ çöp olacaktı”

Son çıkan 696 sayılı KHK ile sözde terör ve darbe olaylanını bastırmak için suça karışan sivillere koruma sağlanması tartışılmaya devam ediyor. Gazeteci Fırat Erez, KHK’nın esas çıkma amacının 15 Temmuz’un karanlık yanlarını gözlerden saklamak olduğunu söyledi. Erez twitter hesabından, “Çünkü o 16 temmuz sabahı köprüde öldürülen 7 kişi için ayrı bir soruşturma yürütülüyordu. Ve belli ki kanıtlar pek hoş değil. Soruşturma bir davaya dönüşürse herkes tüm olan biteni bilecek, “15 Temmuz Şanlı Direnişimiz” hikayesi de çöp olacak. Bu da işlerini bozacak. Ondan…” dedi.

Erez, “Tekrarla; Bu KHK’nın meselesi o hasta ruhlu vandalları korumak değil. Asıl mesele kutsallaştırılan 15 T. Direnişinin karanlık yanlarını gözlerden saklamak, siyasi rant için kullanmaya devam edebilmek. Çünkü her numaraya ihtiyaç var. Ve her numarayı savunacak reziller de var.” ifadesini kullandı.

Gazeteci Fırat Erez

15 Temmuz cinayetleri için savcılık ‘bizim başımızı yakmayın’ demiş

Diğer yandan 15 Temmuz kurgu darbe girişimi sırasında öldürülen askeri okul öğrencilerinin avukatı, suç duyuruları sırasında savcılardan aldığı ilginç cevabı gündeme getirmişti.  RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan Avukat Kübra Aydın, 15 Temmuz’da linç edilerek öldürülen askeri okul öğrencileriyle ilgili savcılıkla yaptıkları görüşmede, savcıların kendisine, “Bizim başımızı yakmayın. Yapabileceğimiz bir şey yok” dediğini söyledi.

‘TC KİMLİK NUMARALARINA KADAR TESPİT ETTİK’

Sputnik’te yer alan habere göre ise darbe girişiminde öldürülen askeri okul öğrencilerinden Murat Tekin, Ragıp Enes Katran da dahil olmak üzere 48 askeri okul öğrencisinin ailesinin avukatı Kübra Aydın, askeri okul öğrencilerinin öldürülmesine ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Aydın, “TC kimlik numarasına kadar tespit ettiğimiz kişiler var. Linç edilerek öldürüldüler. Kesici delici aletlerle boğazları kesiliyor. Adli Tıp raporunda detayları mevcut. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Savcılar çatışma anında öldülerse bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar” dedi.

Avukat Aydın, görüştüğü savcıların, “Bizim başımızı yakmayın avukat hanım” dediklerini de belirterek, “Ortada bir hukuksuzluk var ve buna müdahale ettiklerinde başlarının yanacağını düşünüyorlar” diye konuştu.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin