Köprüde katledilen Hava Harp Okulu öğrencisi Murat Tekin’in katilleriyle ilgili suç duyurusuna takipsizlik

15 Temmuz darbe girişiminin ertesi sabahı Boğaziçi Köprüsü’nde linç edilerek öldürülen askeri okul öğrencisi Murat Tekin’in katilleriyle ilgili 3 yıl önce yapılan suç duyurusu, takipsizlikle sonuçlandı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Tekin ailesinin avukatı Kübra Aydın, darbe girişimini bastıran sivillere cezasızlık öngören KHK’nin bu dosyayla ilgisi olmadığını belirterek “Ortada, olaylar bittikten sonra polislere teslim olan askeri okul öğrencilerinin hunharca katledilmesi var. Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacağız” dedi.

İzmir’de yaşayan Tekin ailesinin, 21 yaşındaki Hava Harp Okulu öğrencisi oğulları Murat’ı katledenlerin yargı önüne çıkarılması istemleri karşılıksız kaldı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı, “nefsi müdafaayı” içeren ceza yasaları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddelerinin yanı sıra, geçen yıl çıkarılan KHK’yi gerekçe göstererek “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verdi. Kendilerine tebliğ edilmeyen 07.11.2018 tarihli kararı savcılık kalemine gittikleri sırada “şifahen” öğrendiklerini belirten avukat Kübra Aydın, “Karara karşı Sulh Ceza Hâkimliği’ne itiraz dilekçesi vereceğiz ancak olumlu bir dönüş olacağını sanmıyorum. Bundan sonra AİHM yoluna başvuracağız” dedi. Baba Sedat Tekin de, AİHM’e başvuracaklarını söyledi.

Tekin’in ablası: Kararı ‘benim başımı yakma’ diyen savcı verdi

Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin ise “15 temmuz da kesici delici aletlerle katledilen askeri öğrenci kardeşimin davasına BENİM BAŞIMI YAKMA diyen korkusuz cesur savcı 3. Kez TAKİPSİZLİK verdi. Hakkınızı mahkeme yolu ile alacaksınız dediniz KHK çıkardınız 3 kez mahkemeye verdim takipsizlik verdiniz. Katilleri yargılamadınız. Korkak savcılar Ankara’dan gelecek karara göre dosyaya bakıyor bu nasıl insanlık!!!!” diye karara tepki gösterdi.

Hava Harp Okulu öğrencileri 15 Temmuz gecesi köprü üzerine ‘tatbikat’ denilerek götürüldüğü ortaya çıkmıştı.  16 Temmuz sabahı köprü üzerinde okul öğrencileri ile birlikte bekleyen Murat Tekin elinde herhangi bir silah bulunmuyor. Bu bu fotoğraftan saatler sonra Tekin, köprü üzerinde silahsız bir şekilde katledildi.

Son çıkan KHK ile 15 Temmuz ile birlikte sözde ‘terör olaylarını ve darbe girişimini engelleme’ bahanesiyle gerçekleşen ve gerekçesmesi muhtemel suçlar koruma kapsamına alınmıştı. Hem suça bulaşan kamu görevlileri hem de sivillerin sorumluluğu üzerinde alınmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin