Konya Emniyeti’ndeki kadınlara çıplak aramanın talimatını savcı vermiş!

Konya’da Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul ve 8 Furkan gönüllüsünü tutuklanmasına protesto ettikleri için gözaltına alınan kadınların Konya Emniyeti TEM Şube’de çıplak aramaya maruz kaldıkları ortaya çıktı.

Gözaltına alındıktan sonra ifadesinin ardından serbest bırakılan Furkan gönüllüsü kadın, Konya Emniyeti’nde ‘çıplak arama’ gerçekleştirildiğini söyledi. Gözaltında bulunduğu TEM Şube’de yaşananları anlatan Furkan gönüllüsü kadın şöyle konuştu:

‘SAVCI ÇIPLAK ARAMA YAPILMASI İÇİN TALİMAT VERMİŞ’

”İçeriye aldılar bizi, bana yanımda çocuğum olduğu için öncelik vereceklerini söylediler. Arama yapacağız dediler. O esnada koridordaydım, bir amir ısrarla ince arama yapılacak diye emir verdi. Bir odaya aldılar, iki tane bayan polis ‘çıplak arama yapacağız’ diye açıkça söyledi. Tamamen giysilerimin çıkarılmasını istediler. Ben yaptığınız yasal bir şey değil, böyle bir şey yapmaya hakkınız yok diye söyledim. İzin vermiyorum, ben bir Müslümanın yapamazsınız dedim. Polisler ‘yapmak zorundasınız hanımefendi savcılığın talimatı var’ diye cevap verdi. ‘Kimin talimatı varsa var ben bunu yapamam’ diyerek karşı çıktım. Başka arkadaşlarımıza aynı şekilde davranmışlar, maalesef arkadaşlarımız denileni yapmışlar. Bir arkadaşımla göz göze geldik çok haya ederek söylüyorum; gözlerindeki acıyı gördüm.”

”NEZARETHANEDE BAŞÖRTÜNÜZÜ ALACAĞIZ”

”Bayan polis bize, zaten sizi nezarethaneye atacağız, başörtünüzü alacağız, başörtüsüz bir şekilde gireceksiniz. Ben ısrarla yapılan şeyin yasal olmadığını söyledim. Ben ‘başörtüsünü çıkarmıyorum, arkadaşlarımın hiçbiri de başörtüsünü çıkarmaz’ dedim. Sonra zorla başörtümüze taktığımız iğneleri aldılar. Ellerimizle başörtüsünü ve peçelerimizi ellerimizle tutturmaya çalıştık. Polis otosuna bindirildiğimizde bir polis bayan arkadaşımızın yüzüne tokat atmış. Diğer arkadaşımızın da yüzüne tokat atıp darp etmiş. Bunu yapan da bayan bir polis. Ben araca bindiğimde arkadaşımızın yüzündeki kızarıklar halen duruyordu.

Bir amir bize dönerek dedi ki ‘Pazar günümüzü mahvettiniz’. Biz de dedik ki siz zulüm ediyorsunuz, biz bu hukuksuzluklar, haksızlıklar bitinceye kadar meşru yollardan mücadelemize devam edeceğiz dedik.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin