Konya basını tek yürek!: 13 gazete aynı manşetle Erdoğan’ı karşılıyor

Türkiye’de ulusal basının yüzde 95’ini oluşturan iktidara yakın ‘havuz medyası’nın sergilediği tavır yerelde de kendini gösteriyor. Bunun son örneği Konya’da yaşandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya ziyareti öncesi şehirde yayın yapan yerel gazeteler aynı manşet ve haberlerle çıktı. Gazete yetkilileri bunun AKP Konya İl Başkanlığı’nın bir reklam çalışması olduğunu söyledi.

Sözcü’ye konuşan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, “İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıyı düşünecek olursak yapacak bir şey yok. Maalesef böyle bir noktadayız.” dedi.

İlk sayfaların tamamı aynı

T24’ün haberine göre, bugün yayımlanan Konya’daki 14 yerel gazeteden 13’ü ‘Gönülden Konya’ manşeti ile çıkarken, sürmanşette Erdoğan’ın katılacağı Konya mitingi duyuruldu.
Gazetelerin ilk sayfasında yer alan diğer haberlerin de aynı olması dikkati çekti. İlk sayfalarda, AKP İl Başkanı Hansan Angı’nın, “Konya Belediyecilikte Bir Markadır” ve Konya’daki 31 seçim bölgesine ilişkin “Cumhur İttifakı 31 İlçede de İddialı” mesajları yayınlandı.

Konya’daki 14 yerel gazeteden sadece Yeni Meram Gazetesi ‘normal’ yayın politikasını sürdürdü. Bu gazete yayın hayatındaki 69’uncu yılında bulunuyor.

8 ila 15 bin TL arası ödeme yapıldı

Konya’daki yerel gazete yetkilileri “AK Parti Konya İl Başkanlığı ile yaptığımız bir reklam çalışması. Birinci, ikinci ve üçüncü sayfa ile son sayfa için anlaşma yaptık.” dediler. 13 yerel gazeteye bu reklamları için AKP Konya İl Başkanlığı tarafından, tirajlarına göre, 8 ila 15 bin lira arasında ödeme yapıldığı öğrenildi.

Daha önce de olmuştu

Konya’daki yerel gazeteler 5 Mart 2014 tarihindeki Erdoğan ziyareti öncesi “Millet Bu Oyunu Sandıkta Bozacak”, 2 Haziran 2018 tarihindeki ziyareti öncesi de “Müjdelerle Geliyor, Vakit Konya Vakti” manşetleri ile yayınlanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin