Kontrollü, planlı darbeyi en iyi Burkina Faso anlamış!

15 Temmuz yıl dönümü yaklaşırken kontrollü darbeye yönelik kuşkular artarak devam ediyor. Özellikle batı dünyasında darbe girişimiyle ilgili soru işaretleri bulunuyor. Bu noktada Burkina Faso’ya resmi ziyaret yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “15 Temmuz darbe girişimini en iyi anlayan ülkelerden birinin Burkina Faso olduğunu” söyledi. Çavuşoğlu, gerekçe olarak da “Çünkü Burkina Faso da çok ciddi bir darbe ve terör girişimiyle karşı karşıya kaldı. Çok şükür bunun üstesinden geldi. Bizim milletimiz de 15 Temmuz’da hain darbe girişimini yendi.” ifadelerini kullandı.

Burkina Faso’ya resmi ziyaret yapan Çavuşoğlu’nun bu ülkeye temel gitme nedeni ise Hizmet Hareketi oldu. Bu hareketin sözde Burkina Faso’daki yapılanmasını” Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore ile görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
“Bildiğiniz gibi 15 Temmuz bir yıl önce gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıl dönümüdür. Dost ve kardeş Burkina Faso, Türkiye ile olan dayanışmasını hemen göstermiştir. Bu darbeyi gerçekleştirmek isteyen örgütün Burkina Faso’da da dernek ve okulları var. Bu konuda hem beklentilerimizi hem de birlikte hangi adımları atabiliriz, bunları da değerlendirdik. Masum sivil halkı uçaklarla bombalayan ve üzerinden tanklarla geçen bu hainler her yerde her şeyi yapabilir. O yüzden bunlar sadece Türkiye için değil, bulundukları her yer için bir tehdittir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin