Kongre baskınından yeni görüntüler: ‘4 milyon kişi daha yolda!’

ABD’de seçim sonuçlarını kabul etmeyen Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin 6 Ocak’ta Kongre binasına düzenlediği baskının yeni görüntüleri ortaya çıktı.

New Yorker dergisinden Luke Mogelson’un çektiği görüntülerde, Trump’ın destekçilerinin “Biz Trump’ı dinliyoruz” diyerek Kongre binasına ve Senato’ya girdiği anlar görülüyor, salondaki konuşmaları duyuluyor.

Bir kişi, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi için küfürlü bir şekilde “Nancy nerede?” diye soruyor, bir diğeri ‘seçimlerde hile yapıldığı’ iddiasına kanıt aradıklarını savunarak senatörlerin eşyalarını ve belgelerini karıştırıyor. Boynuzlu ve kürklü kostümüyle ‘boynuzlu şaman’ olarak anılan Jacob Chansley’nin, Senato balkonundan (05.55) bağırdığı görülüyor.

 

‘4 milyon kişi yolda’

Saldırganlar, içeride bulunan az sayıdaki güvenlik görevlisini dinlemiyor, “Onlar bir seçim çaldı, biz sandalyelerine bile oturamaz mıyız?” iddiasında bulunuyor. Jacob Chansley Başkan Yardımcısı Mike Pence’in sandalyesinden kalkmayı reddederek, “O bir hain” diyor. Kendilerini engellemeye çalışan güvenlik görevlilerine ‘dört milyon kişinin daha yolda olduğu’ sanrısıyla cevap veren saldırganlar, Chansley’nin elinde megafonla yönettiği bir duaya da katılıyor. Chansley’nin, ‘tiranlara, komünistlere ve küreselcilere mesaj göndermeleri için Kongre’ye girmelerine izin verdiği’ gerekçesiyle dua ettiği görülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin