Kolombiya’da tarihî barış anlaşması [VİDEO]

FARC ve hükümet, son aşamayı da geçti. Şimdi gözler Kolombiya halkında.

Kolombiya hükümeti ile terör örgütü FARC arasında 50 yıldan fazladır süren çatışmalar, iki ay önce ateşkesle sonlandırılmıştı. 24 Ağustos 2016 itibariyle, iki taraftan yapılan açıklamayla tarihî bir anlaşma sağlandığı belirtildi. Dört yıldır süren müzakerelerin meyvesi olan barış anlaşması, Latin Amerika’daki son büyük gerilla mücadelesinin bittiği anlamına geliyor.

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, müzakerelerin en ateşli savunucuları arasındaydı ve şimdi önünde anlaşmanın son hâlini referandumda halka kabul ettirmek görevi var. Bu konuda en büyük rakibi ise bir önceki devlet başkanı Alvaro Uribe. Eski başkan, FARC’a karşı askerî başarılar elde edilmesinde ve gerillaların masaya oturtulmasında pay sahibi. Uribe, anlaşma şartlarının FARC militanlarını ‘ödüllendirmek’ anlamına geldiği görüşünde. Anlaşma karşıtı kampa göre gerillaların bunca yıl işledikleri suçlar için hapis yatmayacak olmaları “hukuka aykırı”.

The New York Times’ın haberine göre, anlaşmanın detayları arasında, FARC’ın silahlarını ne zaman ve hangi şartlarda bırakacağıyla ilgili tarihler bulunuyor. Ayrıca gerillaların yeniden sivil hayata geçişiyle ve hatta sivil siyasette yer alabilmeleriyle ilgili ayrıntılara yer veriliyor. 52 yıl süren çatışmalar boyunca Kolombiya’da 220 bin kişi hayatını kaybetmiş, 5 milyondan fazla kişi de yerinden yurdundan olmuş

Öte yandan uzmanlar, FARC liderlerinin silahları bıraksa bile uzun yıllardır ellerinde tuttukları uyuşturucu ticaretinden vazgeçip vazgeçmeyeceklerini sorguluyor. FARC’ın bir diğer gelir kaynağı da insanları kaçırıp fidye toplamaktı. Barış sonrası silahlarını bıracak militanların, küçük gruplar hâlinde de olsa bu eylemlerini de devam ettirebileceklerinden endişe ediliyor.

Kolombiya vatandaşları genel olarak barıştan yana olsa da, özellikle yakınlarını FARC’ın terör eylemlerinde kaybetmiş bazıları barışın ‘adalet’ getirmeyeceğini söylüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin