Kolin İnşaat’ın Kuveyt’ten dönen işçilerine karantina uygulanmadı! İşçilerde koronavirüs çıktı

Kuveyt’te Kolin İnşaat’ın yapım işinde çalışan 230 işçi hiçbir karantina önlemi alınmadan İstanbul’a indikten sonra memleketlerine gitti. 7 işçi rahatsızlanıp hastaneye kaldırılınca işçilerin koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı.

Kolin İnşaat’ın Kuveyt’in güneyinde, Al Mutlaa şehrinin ana yollarının ve ana altyapısının 2015’te başlayan yapım işi bir süre önce tamamlandı. Bunun üzerine şirket, 230 kişinin alacaklarını ödeyerek koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye’ye toplu olarak gönderilmelerine karar verdi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Ankara’ya getirilip karantinaya alınacakları söylenen 230 kişi, son anda havada alınan ani bir kararla İstanbul’a indirildi. Hiçbir karantina tedbiri uygulanmayan işçiler, Türkiye’nin dört bir yanına dağıldı. İşçilerden Antalya ve Sivas’a giden 7 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıkınca, hastanede tedavi altına alındı.

HAVADA ROTA DEĞİŞTİ 

230 kişiyi taşıyan THY TK 3292 sefer sayılı uçağı 20 Mayıs’ta saat 13.35’te Ankara’ya inmek üzere havalandı. Yaklaşık 3,5 saat sonra ise uçak Ankara yakınlarına geldiği ve neredeyse inişe geçeceği sırada, kaptan pilotun “Rotamız İstanbul olarak değişmiştir” anonsu yapıldı. Uçak yaklaşık 1,5 saat sonra İstanbul’a indi. Şirket çalışanlarının tümü uçaktan inmeden sadece ateşleri ölçülüp, kendi imkânlarıyla evlerine gönderilmek üzere serbest bırakıldı.

EVİNE ULAŞTI FENALAŞINCA HASTANEYE KALDIRILDI

230 kişi arasında yer alan ve yaklaşık 5 yıldır Kuveyt’te elektrik ustası olarak çalışan bir çocuk babası 48 yaşındaki Murat Gündüz, İstanbul’dan aynı gün bittiği otobüsle memleketi Antalya’ya 21 Mayıs’ta sabah saatlerinde ulaştı. Muratpaşa Mahallesi’ndeki evine gittiğinde son derece halsiz ve bitkin olduğu gözlenen Murat Gündüz, yaklaşık 2 saat sonra fenalaşınca eşi Mehtap Gündüz ve yakınları tarafından Kepez Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede yapılan Kovid-19 testi pozitif çıkan Gündüz’ün tedavisi devam ediyor.

SİVAS’TA 6 KİŞİ POZİTİF ÇIKTI

Şirket çalışanlarından Sivas’a gittiği belirlenen Haşim Yıldırım, Ömer Yılmaz, Kerim Yetkin, Necmettin Sağır, Ahmet Turan Sağır, İsmet Şimşek’in de yapılan Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı ifade edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin