Kocaoğlu: AKP hükümeti İzmir’e bir damla su getirmedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İzmir’e suyu ben getirdim” iddiasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan cevap geldi.

“AKP hükümeti İzmir’e bir damla bile su getirmedi.” diyen Kocaoğlu, metroyu 11 kilometreden 179 kilometreye kendilerinin uzattığını belirtti. Kocaoğlu, yatırım iddiasının aksine hükümetin projelerine engel çıkardığını söyledi.

Sözcü gazetesine konuşan Aziz Kocaoğlu, İzmir’e suyunun verildiği iddia edilen Gördes Barajı’nın tam bir fiyaskoya dönüştüğünü savundu. İmalat sırasında yapılan hatalar yüzünden milyonlarca lira harcanarak yapılan barajda su tutulamadığını anlatan Kocaoğlu, “Çünkü Gördes Barajı’nın tabanı delik. Yıllardır bu sorun çözülemedi.” dedi.

“Rekor yağışa rağmen Gördes Barajı su tutmadı”

Ocak ayında İzmir’in rekor yağış aldığını hatırlatan Kocaoğlu şöyle devam etti: “Tüm barajlar neredeyse yüzde 100 doldu. Ama Gördes Barajı’ndaki su seviyesi yüzde 12’yi bir türlü geçmiyor. İzmir’e su verileceği söylenen Gördes Barajı ölü bir yatırım haline geldi.

Hadi diyelim barajdaki büyük arıza giderildi, su tutulmaya başlandı. Yine İzmir’e su vermeleri mümkün değil. Çünkü ortada İzmir’e uzanan bir isale hattı yok. Yapılan protokole rağmen DSİ tarafından inşa edilmesi gereken hattın yapımı savsaklandı.”

“İzmir’e katı atık tesisi kurmamız engellendi”

Kente çağdaş bir katı atık geri dönüşüm tesisi kurabilmek için yıllardır çalıştığını söyleyen Kocaoğlu, “Üzerimize düşen her şeyi yapmamıza rağmen tesisin kurulmaması yönündeki siyasi ayak oyunları, bu yatırımın hayata geçmesini uzun süre engelledi. Her bulduğumuz katı atık yeri için bir engel çıkarıldı.” ifadelerini kullandı.

“Zeybekci, Denizli’de kaç arıtma tesisi kurdu?”

Kocaoğlu, AKP adayı Nihat Zeybekci’nin “İzmir’de yağmur suyu ayrıştırması olmadığı” iddiasını da şöyle cevaplandırdı: “İzmir, Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarıyla Türkiye lideridir. Son 4 yılda, yağmur suyu altyapısı için 175 milyon TL yatırım yapıldı. 514 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı var.

Bilmezsen, dersini çalışmazsan böyle olur. Zeybekci, 8 yıl belediye başkanlığı yaptığı Denizli’de kaç arıtma tesisi kurdu?”

http://tr724.wpengine.com/erdogan-izmire-suyu-ben-getirdim/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin