KKTC’nin Cumhurbaşkanı belli oldu: ‘Seçimlere müdahale’ açıklaması

KKTC’de kritik Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda mevcut Başbakan Ersin Tatar ve mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarıştı. Oyların yüzde 51,74’ünü alan Ersin Tatar KKTC’nin 5’inci Cumhurbaşkanı oldu.

Haftalardır Kapalı Maraş’ın açılması, seçmene rüşvet ve Mustafa Akıncı’ya tehdit iddialarıyla gerilen KKTC’de seçim sona erdi. Saat 19.40 itibarıyla sayımlar sona erdi. KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar seçildi.

Ersin Tatar oyların yüzde 51,74’ünü alarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı seçildi.

Akıncı’dan seçimlere müdahale açıklaması

Seçim sonuçlarında sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı basın toplantısı düzenledi.

Akıncı şu ifadeleri kullandı: Salgın koşulları bizi bugünlere kadar taşıdı. Bugün seçimler noktalandı. Bu seçimlerde yaşananları anlattım. Sayın Tatar’a hayırlı olsun. Bu sonucun çıkmasında rol oynayanları da tebrik ederim. Başarıldı ve bu sonuç elde edildi.

Bu olaylar, müdahaleler bir daha yaşanmasın. Kıbrıs Türk halkı buna layık değil. Kimse bu yollara bir daha başvurmasın. Çünkü bunlar tarihimize birer kara leke olarak geçecektir maalesef. Bundan dolayı ne acıdır ki övünç duyacağımız bir şey olmayacak. Ortaya bu sonuç çıktı. Bunu kabullenmek, hayırlı uğurlu olsun demek zorundayız.

Ersin Tatar konuştu

Kesin olmayan sonuçlara göre KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs halkına seslendi. Tatar, kendisine oy verenlere ve vermeyenlere teşekkür etti.

Tatar şu ifadeleri kullandı: Kıbrıs halkı beni bu akşam Cumhurbaşkanı seçmiştir. Halkımıza yürekten teşekkür etmek istiyorum. Oy verenlere de vermeyenlere de teşekkür ediyorum. Amacımız birlik içinde Kıbrıs’ı daha güzel günlere taşımak. Seçimlere katılan diğer Cumhurbaşkanı adaylarına teşekkürler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkür ederim. Anavatan Türkiye’ye laf atanları kınıyoruz.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ersin Tatar’ı tebrik etti. Erdoğan Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Ersin Tatar’ı şahsım ve Türk Milleti adına tebrik ediyorum. Türkiye, Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunun korunması için gereken her türlü çabayı göstermeyi sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin