KKTC’de erken seçim: UBP önde götürüyor

Erken seçim için sandık başına giden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) oy sayım işlemleri sürüyor. İlk sonuçlara göre seçimi Ulusal Birlik Partisi (UBP) önde götürüyor. Yüzde 5 seçim barajı uygulanan KKTC’de 5 partinin meclise girmesi bekleniyor. Partilerin aldıkları oy oranları ve kazandıkları sandalye sayısı değişmezse KKTC’de ufukta yine bir koalisyon hükümeti görünüyor.

ANKA’da yer alan habere göre, KKTC’deki milletvekili seçiminde oy sayma işlemleri devam ediyor. KKTC Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı ilk verilere göre, toplam 763 sandığın şu ana kadar 559’u açıldı.

YSK’nın açıkladığı ilk verilere göre, saat 00:50 itibarıyla seçimi yüzde 39,82’lik oyla UBP önde götürüyor. UBP’yi yüzde 31,41’lik oyla Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) takip ediyor. Yüzde 5 seçim barajı uygulanan ülkede Demokrat Parti (DP) yüzde 7,66, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) yüzde 6,94, Halkın Partisi (HP) yüzde 6,53 almış durumda.

İlk sonuçlara göre seçime katılıp yüzde 5 barajını henüz aşamayan partiler ve aldıkları oy oranları ise şöyle: Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) yüzde 4,23, Bağımsızlık Yolu (BY) yüzde 1,87 ve Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) yüzde 1,52.

Seçim bu oranlarla sonuçlanırsa UBP 25, CTP 19, DP 3, YDP 2 ve HP 1 milletvekili çıkaracak.

KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde toplam 50 sandalye bulunuyor. Hükümet kurulabilmesi için en az 26 milletvekilinin destek vermesi gerekiyor. Yani partilerin kazandığı milletvekili sayıları oy sayım işlemi sonunda değişmez ise KKTC’de en az iki partili bir koalisyon hükümeti kurulması gerekecek.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin