Kızılay’a yapılan bağışlar, TÜRKEN’e gelir kapısı oluyor!

İktidara yakın Ensar Vakfı ve TÜRGEV’in ortaklaşa kurduğu Türken Fundation’ın ABD’nin New York kentinde yaptırdığı 21 katlı yurt binasının inşaatı devam ediyor. Bu arada inşaaatla ilgili ayrıntılar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, Kızılay’dan Ensar Vakfı’na giden 7 milyon 925 bin dolarlık bağışla gündeme gelen yurt binasının ilk iki katı ticarethane olacak! Yani milletin bağışlarının aktarıldığı Kızılay’ın fonladığı yurt binası, iktidara yakın isimlerin yönetiminde olduğu TÜRKEN Vakfı’na fon sağlayacak.

DAİRE KİRALARI 6 BİN DOLAR

Yurt binasının bulunduğu cadde NewYork’un en pahalı yerlerinden biri olarak biliniyor. Daire fiyatları 2-3 milyon dolar arasında değişiyor. Kiralar ise 5-7 bin dolar civarında… Söz konusu bölgede bulunan otellerin gecelik ücretleri ise 250 dolardan başlıyor, 400 dolara kadar çıkıyor. Bu kadar pahalı bir semtte öğrenci yurtu açmak ne kadar mantıklı, bu da ayrı bir tartışmanın konusu.

BİNAYI, ‘KIZILAY’ FONLUYOR

Kızılay’dan Başkentgaz aracılığıyla Ensar Vakfı’na aktarılan 7 milyon 925 milyon dolarla gündeme gelmişti yurt binası. TÜRKEN’den yapılan açıklamada yurt binasının sözde ‘f.tö’yle mücadele için inşaa edildiği savunulmuştu. Ancak meselenin bu kadar basit! olmadığı kısa zamanda ortaya çıktı. Zira 21 katlı binanın tamamı yurt binası değil! İlk iki kat ticarethane…

AYLIK 100 BİNLERCE DOLAR KİRA GELİRİ

İnşaat planına göre Türker Fundation’ın Manhattan’daki 41. Cadde üzerinde yaptırdığı yurt binasının iki katının ticari faaliyetler için kiraya verilecek. Binanın girişindeki iki kat restoran ve benzeri perakende faaliyetler sürdüren işletmelere kiralanacak. TÜRKEN, söz konusu ticarethanelerden aylık yüzbinlerce dolar gelir elde etmeyi planlıyor.
Konuyla ilgili CHP Milletvekili Tuncay Özkan’ın paylaşımı şöyle:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin