Kızılay, ‘itibar’ için aylık 12 bin dolara boğaz manzaralı, yüzme havuzlu köşk kiraladı

Kızılay’ın, Rumeli Hisarı’nda aylık 12 bin dolara boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu tarihi ahşap köşk kiraladığı ortaya çıktı.

Birgün’ün haberine göre, İstanbul’da 500’e yakın gayrimenkulü olduğu bilinen Kızılay, 2016’da İstanbul Rumelihisarı yakınlarında Boğaz manzaralı 450 metrekare büyüklüğünde yüzme havuzlu köşk kiraladı.

Köşkün kiralanma gerekçesi olarak yönetim kurulu üyelerinin büyük çoğunluğunun İstanbul’da yaşaması gösterildi. Ulaşılan belgelere göre, köşk kiralanırken de emlakçı bedeli olarak 10 bin dolar ödendi.Kiralanan köşkte, inşaat ve tadilat işleri ile iç ve bahçe düzenlemesi yapıldı. Kiralama için daha sonra Kızılay Gayrimenkul İşletme Yönetim Müdürlüğü tarafından İstanbul Müdürlüğü’ne ‘acele’ kaydıyla bir yazı gönderildi. Yazıda, ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliği doğrultusunda kira bedelinin 53 bin 560 TL olarak dolar ile değil TL üzerinden’ ödeme yapılması istendi.

İTİBAR İÇİN KÖŞK

Kiralamaya ilişkin gerekçeli raporda, Boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu tarihi köşkün kiralanmasına ilişkin nedenler şöyle sıralandı:. 2017 Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu’nun Genel Kurulu’na İstanbul’da ev sahipliği yapacak olması.. Federasyon Başkanlığı adaylık süreci.. İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Kızılay Kızılhaçları Birliği hazırlık ofisine ihtiyaç duyulması.. Yönetim Kurulu Üyelerinin büyük çoğunluğunun İstanbul’da ikamet etmesi.Söz konusu belgede, “01.07.2016 tarihinde yapılan kontrat gereği aylık 12 bin dolar kira bedeli ödenecek olup kullanılmadığı sürece kira kaybı yaşanacaktır” ifadesine de yer verildi.

TADİLAT VE DEKORASYONA

600 BİN TLKiralanan binanın tadilatı için Kızılay kasasından toplam 264 bin TL harcandığı öğrenildi. Sadece kırım ve moloz atım bedeli olarak 18 bin 500 TL ödendi. Alçıpan, boya sıva işleri için 62 bin TL ve doğrama işleri için de 8 bin 500 TL ödendiği bildirildi. Bina içerisinde yönetim kurulu üyeleri odaları ile yönetim hizmetleri odaları ve “genel başkanlık makamı” yer aldı. Binanın mobilya ve dekorasyon harcamaları içinse yaklaşık 300 bin TL harcandığı da iddia edildi. Kaynak: Kızılay’a 12 bin dolarlık köşk

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin