6,5 yıllık hukuksuzluklar kayıt altına alındı: ‘Kitlesel Gözaltılar Veritabanı’

Türkiye’de 2014 yılında başlayan ve 6,5 yıldır devam eden ‘kitlesel gözaltı’ kararları hız kesmeden devam ediyor. Brüksel merkezli Solidarity with Others derneği, yaşanan hukuksuzlukları ve insan hakları ihlallerini gündemde tutmak ve gelinen noktanın daha iyi anlaşılması için bir proje hazırladı.

Yeni projeye, “Kitlesel Gözaltılar Veritabanı” ismi verildi. Hazırlanan rapor, 2014 yılından başlayarak yapılan gözaltı operasyonlarını; illere, tarihe, gözaltı kararı verilen kişi sayısına, haber kaynağına ve operasyonun yapıldığı gün sorumlu olan, içişleri bakanı, emniyet genel müdürü, il emniyet müdürü ve başsavcılarının kimler olduğuna dair Türkçe ve İngilizce olarak ele alıyor. İnfografiklerle detaylandırıyor.

Bu rapor için ayrıca, operasyon emrini veren savcı ve gözaltı kararı alan sulh ceza hakimlerinin eklenmesiyle ilgili çalışma da devam ediyor.

Açık kaynaklarda yer alan verilere göre, Türkiye’de günde ortalama 3 operasyon ve en az 73 kişi gözaltına alınıyor. Sadece son iki günde gözaltı kararı verilen kişi sayısı 384.

[VERİLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN]

1 YORUM

  1. Cok onemli bir calisma…hazirlayanlara tesekkur…”kitlesel gozalti” ve “usulsuz tutuklama”larin suc unsurlarini ortaya koyan hukuki tanimlarini da yapmak iyi olur kanaatindeyim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin