Kazak gazetecinin ölümünün ardındaki soru işaretleri: ‘Mehmet Ağar, oğlunu helikopterle kaçırdı’

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde bakıcı olarak kalan Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünün üzerindeki sır perdesi kalkmadan buna benzer bir olayın da Mart 2019’da Elazığ’da yaşandığı iddia edildi.

Elazığ’da yayın yapan Kanal 23 TV çalışanı Kazakistanlı gazeteci 21 yaşındaki Yeldana Kaharman, 27 Mart 2019’da evinde şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Kaharman hakkında ilk çıkan haberlerde, genç kızın intihar ettiği üzerinde duruluğu belirtilmişti. Vücudunda da herhangi bir darp izine rastlanılmadığı aktarılmıştı. Kayıtlara ‘şüpheli ölüm’ diye yazılan olayda birçok soru işareti 11 aya yakındır aydınlatılamadı.

Bu konuyu gündeme getiren gazeteci Sedat Sur sosyal medya hesabı Twitter’dan önemli iddialar sıraladı. Bilgilerinin sağlam kaynaklardan alındığını söyleyen gazeteci Sur, olayın içinde eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile AKP’den Elazığ Milletvekili seçilen Tolga Ağar’ın bulunduğunu öne sürdü.

Sur Yeldana Kaharman için, “Eski İçişleri Bakanı, Mehmet Ağar’ın oğlu tarafından tecavüz edildikten bir gün sonra evinde ölü bulundu. Ağar oğlunu helikopterle aldırdı. Olay kayıtlara “şüpheli ölüm”, “intihar” diye geçti. Kırgız gazeteci Yeldana Kaharman, Elazığ’da Kanal 23 TV’de çalışıyordu.” ifadelerini kullandı.

Sur paylaşımlarına ise şöyle devam etti:

“İletişim Fakültesi Öğrencisi olan Yeldana, 27 Mart 2018 tarihinde Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar tarafından röportaj bahanesiyle Dersim/Pertek ilçesine çağırıldı. Ağar’ın oğlu burada Yeldana’ya tecavüz ediyor. Yeldana, yarı çıplak halde kaçarak Pertek Jandarma Karakoluna sığınıyor.”

“Yeldana, karakolda iken Mehmet Ağar’a haber veriliyor. Ağar, oğlunu helikopter göndererek bölgeden çıkartıyor. Yeldana’da eve gönderiliyor. Bir gün sonra Yeldana evinde ölü bulunuyor. Olay haberlerde “şüpheli ölüm”, “intihar” diye geçiyor.”

“Elazığ’da yaşayan herkes bu olayı bu şekilde biliyor ancak devletin korkusundan kimse konuşmuyor. Not: Sağlam kaynaklardan ulaşan bilgilerle yazdım.”

2 YORUMLAR

 1. Ondan sonra kalkıp “filanca şahıs, neden tweeterda net olmayan haberleri paylasıyor” diyoruz…

  Kardeşim, bu nasıl bir çifte standart; nasıl bir savrulma !?

  Hadi helikopterin gerçekten kalkıp kalkmadığını araştırma imkanınız yok. En azından “Elazığ’da yaşayan herkes bu olayı bu şekilde biliyor” iddiasının doğru olup olmadığını araştırmak çok mu zor? Geçen Mart sonundan bugüne, bugün bütün Elazığlıların bildiğini, Tr7/24 okurları bugun öğreniyor ise vay halimize; bütün Elazığ’da bilinen birşeyi bize bugün duyuruyorsanız vay sizin halinize.

  Bu tip haberlerin “turnusol kağıdı” rolü oynamasına müsaade etmeyin.

  Okuduklarımızı biz de eşimizle dostlarımızla paylaşıyoruz; “yalancı çoban” pozisyonuna düşmeyelim.

  Hani haberin başındaki, ortasındaki Kazak gazetecinin, son paragrafa gelindiğinde tweettekine uygun olarak “Kırgız” olmasını atlamadım ama buna takılmadım da. Bir kişiye birden çok gazetecinin yükünün düştüğünün farkındayım. Maddi hatalar kabulümüz ama temel prensiplerinizden ödün vermeyin. Biz sizi doğruluğunuz, dürüstlüğünüz sebebiyle seviyoruz. İftira ve bühtan görüntüsü veren, arkasında durma konusunda sıkıntı yaşayacağınız haber yapmayın. Gerek yok…

 2. Bu olaydan dolayı devletten korkan insanların bir devleti olmaması lazım. Bundan korkan ve kendini bir devletin unsuru sanan yaratıklarla aynı devletin yaşayanı olmak kadar onursuz bir durum varmış?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin