Kırgız elçiden AKP Hükümeti’ne cevap: Kanıtlarınızı getirin mahkemelerimiz karar versin

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov’dan, AKP Hükümeti’nin MİT kanalıyla yurtdışında Gülen Hareketi mensuplarına yönelik operasyonlarına cevap geldi.

Junusov, AKP hükümetinin ülkelerinden çıkarılması ve iade edilmesini istediği kişiler olduğunu dair açıklamalarına; “Kanıtlarınızı getirin mahkemelerimiz karar versin” dedi. Buyükelçi Junusov, Türkiye’yle mevcut ikili anlaşmalar çerçevesinde işbirliği yaptıklarını ve bu işbirliğini sürdürmeye hazır olduklarını belirtti.

BÜYÜKELÇİ: BİZE VERİLEN İSİMLER VAR AMA HUKUKU DELİL LAZIM

Türkiye’nin iade ve okul kapatma/devretme isteklerini değerlendirdiklerini ifade eden Kırgız Büyükelçi Junusov “Ama eyleme geçebilmemiz için hukuki delillere ihtiyacımız var. Bize verilen isimler var, bu isimlerle ilgili gerçekten de mahkeme kararları var mı? Bu kararların bize sunulması gerekir” dedi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un Ankara ziyareti sırasında Bişkek’in Maarif Vakfı ile işbirliği konusunun gündeme geldiğini hatırlatan Junusov, “Bu fikri destekliyoruz. Onların Kırgızistan’da eski Sebat, şimdiki Sapat liseleri gibi çalışabilmesi için, lisansın alınmasına yardımcı olacağız. Maarif de Kırgızistan’da benzer liseler açacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin