‘Kiloluyum ama kalbim sağlam’ demeyin!

Uzmanlar kilolu insanların, tıbbi açıdan bir sorunları tespit edilemese bile kalp hastalığı risklerinin yüksek olduğunu belirtiyor.

European Heart Journal, 10 Avrupa ülkesinde yarım milyondan fazla kişinin sağlık verilerini inceleyen araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Çalışmada normal tansiyon, kolestrol ve kan şekeri düzeyleri iyi görünen obez kişilerin sağlıklarının da iyi olduğu anlamına gelmediği vurgulandı.  12 yıl süren takip sonucu, 7 bin 637 kişide kalp hastalıkları görüldü ve kilonun bir risk faktörü olduğu tespit edildi. Aşırı kilolu ya da obez olmasına karşın tansiyonları, kan şekerleri ve kolestrol oranları normal olanların kalp hastalığı geçirme riskinin, bu normal göstergelere ve normal kiloya sahip olanlara kıyasla yüzde 28 daha fazla olduğu saptandı. Hem şişman, hem de yüksek kolestrol, tansiyon ve kan şekeri olanların ise daha büyük bir risk altında olduğu belirtildi.

Araştırmacılara göre aşırı kilolu olmak doğrudan kalp sağlığını olumsuz etkilemeyebilir. Ancak olumsuz etkiler zamanla artan tansiyon ve kan şekeriyle kendisini gösterebiliyor. Çalışmayı yapan uzmanlara göre, sağlıklı obez diye bir kavram yok. Fazla kilolu ancak ‘sağlıklı’ olanların henüz sağlıksız bir metabolizma profili geliştirmeme durumu söz konusu. Etkiler ileride ortaya çıkıyor ve kalp krizi vakaları yaşanıyor. Bu yüzden sağılıklı kilonun özellikle kalp sağlığı için çok önemli olduğu hatırdan çıkarılmamalı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin