Kilis’e atılan roket camiye düştü; 2 ölü, 11 yaralı

Suriye’nin Afrin kentinden atıldığı belirlenen iki roketten biri, bugün saat 18.15’te Kilis’in Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan tarihi Çalık Camisi’ne, diğeri de 25 dakika sonra saat 18.40’ta 100 metre uzaklıktaki Kazım Karabekir Mahallesi’ne isabet etti. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı.

Kilis’te camiye düşen roketli saldırıda ağır yaralanan Suriyeli Tarık Tabak hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Caminin kubbesine isabet eden roketle yaşamını yitiren diğer kişi ise Muzaffer Aydemir adlı vatandaş oldu.

11 yaralının tedavilerine ise hastanelerde devam ediliyor.

Saldırıda camide bulunan 8 kişiden 2’si hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı. Evde bulunan 4’ü çocuk 5 kişi ise dumandan etkilendi.

Roketlerden ilki Çalık Camisi’nin kubbesine isabet edip gürültüyle patladı. Camide büyük hasar oluştu. Saat 17.56’da okunan ezan sonrası gelip akşam namazını kılan cemaatten 8 kişi camiden çıktıkları sırada yaralandı. Yaralılardan 2’si hayatını kaybetti.

Camide can pazarı yaşanırken, olay yerine kısa sürede sağlık ve güvenlik ekipleri sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla hastanelere taşınırken, güvenlik güçleri olası yeni bir saldırıya karşı caddedeki vatandaşları uyarıp uzaklaştırdı.

Bundan 25 dakika sonra saat 18.40’ta, tarihe camiye 100 metre uzaklıktaki Kazım Karabekir Mahallesi’ne bir roket daha düşüp patladı. Bu saldırıda ise 4’ü çocuk 5 kişi dumandan etkilendi. 5 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan olaya ilişkin verdiği bilgide Afrin’den 2 roketin atıldı. Bunlardan birisinin yatsı namazının kılındığı Çalık Camisi’ne düştüğünü burada 8 kişinin yaralandığını belirten Tekinarslan 8 yaralıdan 2’sinin durumunun ağır olduğunu açıkladı. Tekinarslan, 10 dakika içinde caminin tahliye edildiğini, enkaz altında kalan herhangi bir yaralının bulunmadığını söyledi.

Tekinarslan ikinci roketin ise caminin 100 metre ilerisindeki bir eve isabet ettiğini belirtti. Evde bulunan ve dumandan etkilenen 4’ü çocuk 5 kişi Kilis Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

 

 

1 YORUM

  1. Rabbim şehit olan kardeşlerimizi rahmet eylesin. Yaralılara acil şifalar versin… Meselenin bir başka tarafı: Bu teröristler ne gerizekalı adamlarmış. Türk ordusunun sınır güvenliğini sağlama adına yaptığı bir savaşta, askerle mücadele edecekleri yerde, durup dururken halkı galeyana getirecek hareketler yapıyorlar. Hem de camiye, hem de namaz vakti roket atmakla, bütün Müslümanları karşılarına aldıklarını anlayamıyorlar mı?Kahraman ve necip Türk halkına söylediğimiz, “bakın işte bu teröristler din düşmanı kafirler” tezimizi daha kolay anlatma imkanı verdiklerini düşünemiyorlar mı? Ahlaksız adamların, hukuk dışı olmasına karşın hesap sorulamayan sözleri geliyor insanın hatırına. Biri savaş senaryosu olduğunu iddia ettiği “camiye bomba koyma”, diğeri “sağır odada söylediği için duyulmayacağını zannetmesine karşın Sağır Sultan’ın bile duyduğu “Suriye’den içeriye birkaç füze gönderilmesi” meselesi… Allah, Müslümanlara tuzak kuranların tuzaklarını, kendi başlarına geçirsin; aralarındaki birlik ve beraberliği bozsun inşallah…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin