Kılıçdaroğlu, İnce’nin ‘Hisarcıklıoğlu’ iddiasını yalanladı: Böyle bir olay yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olarak Rifat Hisarcıklıoğlu’nu göstereceği yönündeki iddiasını yalanladı. İnce’nin bu iddiasının kaynaksız olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “İnce’nin yaptığı açıklamayı bilmiyorum. Kaynağını bilmiyorum. Yorum yapma şansım da yok böyle bir olay da yok.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki heyet ile DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ve Babacan, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in detaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doğalgaz ve elektrik faturalarına gelen zamlardan seçimlere kadar birçok konunun konuşulduğunu ifade eden liderler, Türkiye’nin yönetilemediğini anlattı.

BABACAN’DAN ENERJİ KESİNTİLERİ YORUMU: GAFLET

“Her alanda kriz derinleşiyor. İran’ın doğalgaz rezervlerini kapatması vahim bir durum. Doğalgaz depoları varken tam kapasiteyle kullanılmamış olması affedilir değil. Depolar dolu olsun diye okadar yatırım yapıldı. Bu çok ciddi bir yönetim gafletidir. Sadece Merkez Bankası’nın değil ülkenin doğalgaz rezervleri de tüketilmiş.” diyen Ali Babacan, “Ülkeyi yönetenlerin bu ülkenin sorunlarına çözüm üretme kapasitesi kalmadı. Böyle bir dönemde bu güçlü, ülkenin potansiyelini açığa çıkaracak büyük bir değişime ihtiyaç var. Kılıçdaroğlu ile beraber Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e ilişkin birlik başlattığımızı ilan etmiştik. 6 partinin masasında yer alan ve 6 partinin üzerinde çalıştığı bir çalışma haline geldi. Türkiye’nin siyaset tarihinde önemli bir noktadır bu. Bundan sonraki süreçte de bunun uygulanmasıyla ilgili konularda da çalışacağız. İlk seçimle parlamenter sisteme geçiş arasındaki yol haritasının nasıl çalışacağına ilişkin çalışma başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: ORTADA SORUNLARIN ÇÖZÜLME İRADESİ YOK

Kemal Kılıçdaroğlu ise Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e ilişkin detayların önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’ye yeni bir ufuk açma konusunda kararlıyız. Geçiş süreciyle ilgili de sayın genel başkanımın bir önerisi oldu. Neler yapmalıyız, neler olmalı bunu konuştuk. Bu sorumluluğun gereğini yapacağız. Ekonomiyi de diğer konuları da konuştuk. Elektrik, doğalgaz fiyatlarını konuştuk. Üretimin durması Türkiye’nin yönetilmediğini gösteriyor. Sorunların çözülme iradesi yok ortada.” dedi.

RTÜK’E ELEŞTİRİ: İNFAZ KURUMU HALİNE GELDİ

Genel başkanların açıklamasının ardından soru cevap kısmına geçildi. Kılıçdaroğlu, TELE1 ve Fox Tv’ye ceza kesen RTÜK’le ilgili soruya şu yanıtı verdi: “RTÜK infaz kurumu haline geldi. Yaptığı uygulamalar bu görüşümüzü haklı kılıyor. İktidarı eleştiren kanallara bu yaptırımın uygulanması orayı bir infaz kurumuna dönüştürmüş durumda. Başındaki kişi alınan talimatı yerine getiriyor. Gazetecilerin evleri basılmamalı.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 27 Ocak’ta gerçekleştireceği Diyarbakır ziyaretine ilişkin, “Bu ülkeye demokrasi gelecekse, bunun yolu Diyarbakır’dan geçer.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin