Kıdemde yeni tavan 7 bin lira!

İktidarın Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi yoluyla emekçinin kıdemini azaltma yolundaki çalışmaları sürerken, yılın ikinci yarısında uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 7 bin lira olarak belirlendi. Kıdem tazminatı tavanındaki artış, brüt ücreti 6 bin 730 liranın altında olan milyonlarca çalışanı ise etkilemeyecek.

Kıdem tazminatının, AKP iktidarının emekçinin hakkına el koymak amacıyla hazırladığı Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) dönüştürülmesine ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili süreç devam ederken, kıdem tazminatında yeni tavan da belli oldu.

1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Habertürk’te yer alan habere göre, yılın ikinci yarısında uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 7 bin lira olarak belirlendi. Tutar, 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olmak üzere bu yılın temmuz-aralık döneminde uygulanacak.

Temmuz ayında işten ayrılan veya emekli olanlar haziran ayında ayrılanlardan daha yüksek kıdem tazminatı alabilecek. Kıdem tazminatı tavanındaki artış brüt ücreti 6 bin 730 liranın altında olan milyonlarca çalışanı ise etkilemeyecek. Onların çalıştıkları her yıl için alabilecekleri kıdem tazminatı, brüt ücretleri üzerinden hesaplanıyor.

İş Kanunu’na tabi olarak hizmet akdiyle bir işverene bağlı çalışanlar, iş yerinde çalıştıkları her yıl için 30 günlük brüt ücretleri tutarında kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ücreti yüksek olanların kıdem tazminatında ise tavan uygulanıyor.

KIDEMDE TAVAN NASIL HESAPLANIR?

Tavan ücret, kıdem tazminatının hesaplanmasında işçinin hak ettiği brüt ücret, yemek, yol, gıda, yakacak, eğitim, konut, giyecek, sosyal yardımlar gibi yardımları içinde barındıran giydirilmiş ücret üzerinden hesaplanıyor. Bu tutar, kıdem tazminatına esas teşkil eden brüt ücrettir.

Bu ücret, yılda 2 defa güncelleniyor.

İKTİDARIN KIDEM PLANI NE?

AKP iktidarı TES yoluyla emekçilerin kıdem tazminatını eritmeyi planlıyor. Bunun için 2 formül üzerinde duruluyor.

Gündemdeki birinci formülde 30 günlük kıdem tazminatının 19 gününün mevcut sistemdeki gibi devam etmesi, 11 günün ise kıdem tazminatı fonuna devredilmesi hedefleniyor.

Bu formül için 11 günlük brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı fonuna prim kesilecek.

İkinci formülde ise kıdem tazminatı fonu için yüzde 6 oranında prim kesilecek. Bunun 4 puanı işveren, 0.5 puanı işçi priminden oluşacak.

Devlet 1 puan ‘katkıda’ bulunacak. Vergi indirimi yoluyla da 0.5 puanlık ilave prim katkısı yapılacak. Böylece toplam prim tutarı yüzde 6 olacak.

Sendikalar, fona yüzde 6 oranında prim kesilmesinin, 21.6 günlük kıdem tazminatına karşılık geldiğini belirtiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin