KHK’lı öğretmen okulların açıldığı gün inşaatta hayatını kaybetti

15 Temmuz sonrası çıkarılan hukuksuz KHK’larla mesleğinden atılan yüz binlerce kişiden biri olan öğretmen Mehmet Emin Epcim, yaşadığı mağduriyete daha fazla dayanamadı. 46 yaşındaki 3 çocuk babası Epçim, evini geçindirmek için çalıştığı inşaatta kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Kısa bir süre önce hapisten çıkan Epçim okulların açıldığı gün memleketi Amasya’da toprağa verildi.

Epçim için HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle meclise soru önergesi verdi. Gergerlioğlu, “Hayatını kaybetmesinin sorumluluğu kim ya da kimlerdedir?” diye sordu.

OKULUNA DEĞİL MEZARINA UĞURLUYORUZ

“Acımız tarif edilemez” diyen Gergerlioğlu “Bugün okullar açılırken KHK zulmüne maruz kalmış bir öğretmeni de okuluna değil mezarına uğurluyoruz.” ifadelerini kullandı. İnsanlık dışı KHK zulmüne dikkat çeken Gergerlioğlu, “Yüzlerce öğretmen iş cinayetleri ve kanser illeti sebebiyle artık aramızda değil. Eline silah almayan sadece kalem tutmaya öğrenmiş öğretmenlerimiz diğer KHKlılarla bir gecede ‘terörist’ ilan edilip açlığa ölüme mahkum edilmiştir.” dedi.

KHK’lı öğretmen hakkında kendisine iletilen bilgiyi paylaşan Gergerlioğlu, “Okulların açıldığı günde acı haber. Öğretmen M.Emin Epçim, ihraç edildi, yetmedi. Cezaevine girdi, çıktı. 3 çocuk babası, 46 yaşındaydı, inşaatta çalışıyordu. Çekmediği çile kalmamıştı. Dün inşaatta çalışırken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Cenazesi bugün Amasya Akyazı Köyünde öğleden sonra toprağa verilecek.” açıklamasında bulundu.

Gergerlioğlu, Oktay’a cevaplaması istemiyle yöneltiği sorular şöyle;

M. Emin Epçim isimli yurttaşın inşaatta çalışırken geçirdiği kalp krizi sonrası vefat ettiği haberi doğru mudur?

Bu haber doğruysa konuyla ilgili bir açıklama yapılacak mıdır?

M. Emin Epçim’in KHK ile ihraç edildikten sonra hiçbir yerde iş bulamayıp inşaatta çalışmak zorunda kaldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa bir eğitimcinin anlamadığı bir işte çalışmasının ve hayatını kaybetmesinin sorumluluğu kim ya da kimlerdedir?

15 Temmuz sonrasında KHK ile ihraç edilip hayatını kaybeden eğitimci sayısı kaçtır? Bu öğretmenlerden üzüntüden kanser, çaresizlikten intihar ve ehil olmadıkları işte çalışmalarından kaynaklı iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı kaçtır?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin