KHK zulmü akrabaya sıçradı: Yakını atılanlar da işe alınmıyor

AKP iktidarının Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç uygulaması eş, dost, yakın akrabaya devlet memurluğunun kapatıldığı sisteme dönüştü. Öğretmen olma umuduyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın  (MEB) sözleşmeli öğretmen sözlü sınavlarına giren adaylardan yakınları ihraç edilmiş olanlar skandal bir uygulama ile karşılaştı.

OHAL KHK’si ile bir yakını ihraç edilmiş adaylar, akrabaları suçlamalardan beraat etmiş olsa bile MEB’in mülakatında baraj altında bırakılarak öğretmen olma şansını kaybetti.  Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “KPSS’den 90’ın üzerinde puan alan meslektaşlarımıza mülakatta 50 verildiğine tanıklık ettik. İşte MEB’in adaleti” dedi.

KHK üzerinden yüzlerce eleme

Cumhuriyet’in haberine göre, MEB’in sözleşmeli öğretmen atamaları için sözlü sınav sonuçları aylar sonra açıklandı. Sınava giren 60 bin öğretmen adayından yüzlercesinin ihraç edilen yakınları nedeniyle atama baraj puanının altında puan verilerek mülakatla elendikleri ortaya çıktı. OHAL KHK’si ile ihraç edilen yakınlarının beraat ettiğini açıklayan adaylar ise MEB uygulamasına isyan etti. F..ö gerekçesiyle kapatılan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin birçoğu da baraj altında bırakıldığı öğrenildi.

Gerekçe soruşturma

Mülakat sonuçlarında yaşanan krizin nedenini bakanlığın sözlü sınav öncesi yaptırdığı güvenlik soruşturması oluşturdu. Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamalarına göre öğretmen adayları atama öncesinde 2 kez güvenlik soruşturmasından geçiriliyor. Öğretmen adayları sosyal medyada “emeğimiz çalındı” diyerek isyan ederken, bu durumu yaşayan adaylar ise MEB’e itirazda bulunmaya hazırlanıyor.

Yarım milyon öğretmenin atanamadı, bir de mülakat çıktı

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Mülakat uygulaması AKP iktidarı ile kadrolaşmanın, liyakati yok etmenin fiili aracı haline getirildi. Önce okul idarecilerinin belirlenmesi, sonra öğretmen atamaları ve 15 Temmuz sonrası yayımlanan KHK ile de proje okullarına öğretmen alımı da mülakat kriterine bağlanmıştır. Sayısı yarım milyona ulaşan, umudunu kaybeden ataması yapılmayan öğretmenlere mülakat uygulaması ile birlikte adaletsizliğin örgütlü hali yaşatıldı” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin