KHK, polisin her suçunu örtüyor!

Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının yıldönümü nedeniyle çıkan olaylarda 4 yıl önce zırhlı aracın altında kalarak yaşamını yitiren 19 yaşındaki Şahin Öner’in öldürülmesine ilişkin davaya bugün başlanıyor. Öner’i ezen zırhlı polis aracının sürücüsü S.K. hakkında, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Öner’in avukatı Abdullah Zeytun, AKP tarafından yürürlüğe konulan 671 sayılı KHK ile infaz sisteminde yapılan değişiklik nedeniyle, S.K’nin ceza alsa dahi hapse girmesine gerek olmayacağını belirtti. Zeytun, savcılığın başından beri olayı sıradan bir trafik kazası gibi göstermek istediğini ve iddianameyi de bu düşünceyle hazırladığını öne sürdü.

Cumhuriyet’in haberine göre, ailenin avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu üyesi Abdullah Zeytun, polis memuru S.K’nin, ceza alsa bile tek bir gün dahi hapis yatmayacağını vurguladı. Öner, Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının yıldönümü nedeniyle çıkan olaylar sırasında 10 Şubat 2013’te zırhlı polis aracıyla ezilerek yaşamını yitirdi. Yayımlanan son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan dönemin Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Öner’in, el yapımı bombayı polis aracına atmak istediği sırada elinde patlamasıyla öldüğünü açıkladı.

Ancak daha sonra ortaya çıkan otopsi kayıtlarında, Öner’in zırhlı araç çarpması ve daha sonra da yerde sürüklenmesiyle yaşamını yitirdiği belirtildi. Öner ailesinin avukatı ve İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu üyesi Abdullah Zeytun, AKP tarafından yürürlüğe konulan 671 sayılı KHK ile infaz sisteminde yapılan değişiklik nedeniyle, S.K’nin ceza alsa dahi hapse girmesine gerek olmayacağını belirterek, savcılığın başından beri olayı sıradan bir trafik kazası gibi göstermek istediğini ve iddianameyi de bu düşünceyle hazırladığını öne sürdü. Zeytun, “Adli tıp raporunda bile olayın herhangi bir gösteriyle ya da trafik kazasıyla olmadığı ortaya konmuşken, bizim bu olayı sıradan bir trafik kazası olarak kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin