KHK ile ihraç edilen savcı Saylan: Devlete çok güveniyordum, şimdi korktuğum bir şey

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 27 Temmuz’da Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlediği “CHP KHK’lılar ile Buluşuyor” panelinde konuşan ihraç savcı Vahide Kaya Saylan, 21 yıllık meslek hayatında bir gecede nasıl terörist ilan edildiğini anlattı.

Eskişehir’de Cumhuriyet savcısı olarak görev yaparken 15 Temmuz sonrası ihraç edilen Vahide Kaya Saylan, Hakkarili 7 çocuklu bir ailenin kızı olduğunu ve KHK’lıların yüzde 80’inin masum olduğunu söyledi.

İhraç edilmeden önce Yargıtay üyeliği için terfi alan Saylan, yaşadığı şoku “Ben devlete çok güveniyordum ve devlet yüce bir şeydi. Ama şimdi devlet korktuğum bir şey oldu. Benim bile… Ben hukuk bilen bir insanım” ifadeleriyle tarif etti.

3 ay hapis yatan Saylan, hakkında 3 yıl dava açılmadığını, çünkü hiçbir şey bulunamadığını söyledi. Üç yıl sonra mesai arkadaşlarıyla telefonda görüştüğü için şüpheli görülen Saylan’ın mahkemesi devam ediyor. Saylan KHK buluşmasında konuştuğu için belki de ceza alacağını belirtiyor.

Hakkari’den çıkan tek kadın savcı olduğunu söyleyen Saylan, “Ben teröriste ceza vermek için eğitildim. Kendime çok güveniyordum. Hakkari’den çıkan bildiğim kadarıyla hala kadın savcı yok. Benim işim önüme gelen dosyayla ilgilenmek ve vatandaşı bekletmeden sorun çözmekti. Bugünkü yargılamaları görünce bununla hala gurur duyuyorum” diye konuştu.

Saylan şöyle devam etti:

“Bulunduğum koğuşa yaşlı ya da başka meslekten KHK’lılar geldi. 18 kişi olduk. Benden medet umuyorlardı. Oysa eğer ben içerideysem benim bildiğim hukuk dışarıda yoktu. Tutuklandığımda lojmandan hemen atıldım. Başsavcının yazısıyla mesai arkadaşlarımıza kimse onlarla görüşmesin denilmiş. Taşınmazlarıma el konuldu. 15 Temmuz dahil bütün maaşlarımı geri aldılar.”

“Üç ay sonra tahliye edildim. Çünkü dosyam Ankara’ya gittiği gibi tahliye edildim. Aynı yerde görev yaptığım insanlarla irtibatlı olduğum için beni tutuklamışlar. Doğrudur, çünkü onlar da hakim, savcıydı ve adliyede birlikte çalışıyorduk. Telefonla görüşmüşüz. Evet bunlar da doğru ve bunlar da bir suç yok. Danıştay’a dava açtım. Danıştay’a gelen savunma dosyalarında da sadece bu sebepler var. Kurum kanaati denilen şey.”

“29 Kasım 2016’da kesin ihraç oldum. Hala sebebini tam bilmiyorum. Hakkımda ceza davası devam ediyor. Zaten savcı bey yazmış, ‘şu yok, bu yok’ diye. O zaman ben kendimi nasıl savunacağım? Ben belki bugün burada konuştuğum için ceza alacağım. Çünkü devletten artık çok korkuyorum.”

“Ben teröriste ceza vermek için eğitildim. Kendime çok güveniyordum. Çünkü Hakkari’den çıkan başka bir kadın savcı yok. Bildiğim kadarıyla hala yok. Benim işim önüme gelen dosyayla ilgilenmek ve vatandaşı bekletmeden sorun çözmekti ve bununla bugün bile hala gurur duyuyorum, şimdiki yargılamaları görünce.”

“Tahliye olduktan sonra HSK’ya, Bakanlığa, Meclis’e vs gittim. O zamanlarda KHK ile ihraç edilenlerin yüzde 10-20’sinin masum olduğu söyleniyordu. Hayır, şimdi daha eminim, yüzde 80’i masum. Ceza kanununda suç oluşturmayan eylemlerden dolayı birçok insan tutuklu, hepsi benim durumumdalar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin