KHK hikayeleri: “Öğretmen İlknur’dan yumurtacı ablaya…”

15 Temmuz sonrası OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile mesleğinden hukuksuzca atılan binlerce kişiden biri olan öğretmen İlknur Alcelik Akikol yaşadıklarını KHK TV’ye anlattı.

20 yıllık sınıf öğretmeni İlknur Alçelik Akikol da 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra KHK ile ihraç edilen binlerce öğretmenden yalnızca biri. Akikol için KHK yalnızca ekonomik zorlanmalar anlamına gelmiyor. Çünkü KHK’ler sonucu Akikol’un ailesi de parçalandı.

Kendisi gibi öğretmen olan eşinin de ihraç edildiğini ve çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak amacıyla kaçak yollarla yurtdışına gitmek zorunda kaldığını söyleyen Akikol, geçimini sağlamak için salça ve yumurta satıyor.

Her sabah okullara ve dükkanlara yumurta ve salça satan, ihraç öğretmen Akikol’un mücadelesi.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından ilan edilen OHAL döneminde 36 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlandı. Yayınlanan KHK’ler ile 133 binin üzerinde insan, mesleğinden ihraç edildi. KHK ile ihraç edilenlerin özel kurumlarda çalışması dahi engellendi. Mesleğini yapamayan binlerce insan yaşamlarını idame ettirebilmek için alternatifler üretmeye mecbur bırakıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin