Kemal Kurkut’un ağabeyinden istinaf mahkemesine tepki: ‘Eğer Kürt’sen kusurlusundur’

İstinaf mahkemesinin Kemal Kurkut ile ilgili ‘saldırgan bir eylemci’ kararına tepki gösteren ağabeyi Ercan Kurkut, “Bu ülkede kusur Kürt olmaktır! Eğer Kürt isen kusurlusun” dedi.

Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi, Diyarbakır’da 2017 yılında gerçekleşen Newroz kutlamaları sırasında polisler tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un ailesinin, “Hizmet kusuru” gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı hakkında açtığı davada verilen 256 bin TL maddi ve manevi tazminat kararını bozdu.

İstinaf mahkemesi kararında, Kurkut’un “Saldırgan bir eylemci” olduğu ve öldürülmesinde polisin silah kullanma koşullarının oluştuğu iddiasında bulundu.

Verilen kararla ilgili Mezopotamya Ajansı’na konuşan Kemal Kurkut’un ağabeyi Ercan Kurkut, kardeşinin kamuoyunun gözleri önünde katledildiğini hatırlattı.

Kardeşinin polisler tarafından katledilmesinin ardından Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve 3 yıl süren dava sürecine değinen Kurkut, “Bu dava sürecinde sunmuş olduğumuz yüzlerce delile rağmen öldüren polis beraat etti. O polis görevine devam ediyor. Devamında biz birçok kurumuma da dava açtık ve hiçbirinden sonuç alamadık. Sadece ‘Hizmet kusuru’ gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı hakkında açtığımız davada 256 bin TL maddi ve manevi tazminat kararı çıktı. Fakat istinaf mahkemesi bu kararı da bozdu. Mahkeme Kemal’i ‘kusurlu’ buldu.” diye konuştu.

İstinafın, olayda idarenin güvenlik hizmetinde “Kusuru bulunmadığı” yönünde verdiği karara dikkat çeken Kurkut, “Kemal öldürüldükten sonra, polislerin çevrede bulunan gazetecilerin görüntülerine el koyması bir kusur sayılmadı. Sonrasında Diyarbakır Valiliği’nin ‘Alana girmeye çalışan bir canlı bomba eylemcisinin etkisiz hale getirildi’ açıklaması kusur sayılmadı. Malatya Battalgazi Belediyesi’nin cenazeye işkence yapması; taziye çadırı, tabut, mezar yeri vermemesi bir kusur sayılmadı. Bunlara maruz kalan Kemal ‘kusurlu’ sayıldı. Devlet verilen bu kararla şunu dile getiriyor: Bu ülkede kusur Kürt olmaktır! Eğer Kürt isen kusurlusundur!” ifadelerini kullandı.

ERCAN KURKUT: KATİLLERİNİN CEZA ALMASI İÇİN ÇABA SARF EDECEĞİZ

Adalet sağlanana kadar davanın takipçisi olacaklarını ifade eden ağabey Ercan Kurkut, şunları söyledi:

“Biz aile olarak bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Biz ne yaparsak yapalım, Kemal’i geri getirmeyeceğiz. Derdimiz başka Kemallerin katledilmemesi. Artık sokak ortasından ya da herhangi bir yerde suçsuz, günahsız insanların polisler tarafından katledilmemesi için mücadele edeceğiz. Artık bu tür davalarda katillerinin ceza alması için çaba sarf edeceğiz. Bu davanın sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz. Mücadelemiz adaleti bulana kadar devam edecek.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin