Kemal Kılıçdaroğlu: Kanal İstanbul ihalesine giren, bedelini ağır öder

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul ile ilgili büyükelçiliklere yazı yazdığını söyledi. “Ülkemizi seviyoruz, İstanbul’un talan edilmesini istemiyoruz. Yabancıların da talana ortak olmasını istemiyoruz.” diyen Kılıçdaroğlu, “Diyorlar ki, ‘Bizi niye yabancılara şikayet ediyorsun, anlamıyorlar. Ülkenin menfaatini korumak, gözbebeğimiz İstanbul’u korumak ne zamandan beri yabancılara ihbar oldu? Bunu söyleyenler bizim milliyetçiliğimizi asla sorgulayamazlar. Hiç kimse merak etmesin bu ülkenin çıkarlarını, İstanbul’un talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Kanal İstanbul ihalesine kim girerse ağır bedeller ödeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şunları:

6 KÖYDE ELEKTRİK YOK!

  • Milletvekili arkadaşlarım Türkiye’nin bütün il ve ilçelerine gidiyorlar. Erzincan’a 21’i milletvekili 44 arkadaşımız gitti. Herkesin derdini rapora bağladılar. Arkadaşlarımızın düzenledikleri raporlar bir akademik çalışma boyutundadır. Bu raporların mutlaka değerlendirilmesi lazım. Acı olan bir şeyi ifade edeyim. Tercan Kuzuören köyü ve çevresindeki 6 köyde elektrik yok. Sarayın haberi var mı? Zaten Saray’ın Türkiye’den haberi yok ki.

İLK HAFTA ÇİFTÇİNİN KREDİ BORÇLARININ FAİZLERİNİ SİLECEĞİM

  • Çiftçi kardeşlerime sesleniyorum; Büyük sıkıntınız var biliyorum ama size sözüm var sorunlarınızı çözeceğiz. Bunlar daha henüz söz verdikleri 30 TL’yi ödeyemezlerken, iktidar olduğumuzda ilk bir hafta içerisinde aldığın kredilerin faizlerini sileceğiz dedik, sileceğiz. Tarım Kanunu 21. maddesi: Her yıl milli gelirin yüzde 1’i oranında pay verilir. Ziraat Odası Başkanı’nı çağıracağız, ‘gel kardeşim, bütçeyi yapıyoruz, milli gelir şu, yüzde 1 şu ve ben bunu bütçeye koyuyorum. Şimdi sen git, bütün Ziraat Odası Başkanları’na yüzde 1 oranında çiftçiye teşvik getiriliyor diye anlat’ diyeceğim.

ZAMLAR YAĞMUR GİBİ YAĞIYOR

  • Türkiye daha önce böyle bir tabloyla karşılaşmadı. Kara Kış Fonu kurun demiştim, arka arkaya zamlar yağmaya başladı. Son 6 ayda gübre fiyatlarına 31 kez zam yapıldı. KOBİ’lerin kullandığı doğal gaza yapılan zam yüzde 115, elektrik santrallerinde kullanılan doğal gaza yüzde 148, kömüre yüzde 72, oduna yüzde 33 zam geldi. Nasıl geçinecek bu insanlar? 10 milyon civarında asgari ücretli var.

MİLLETİN PORSİYONLARI KÜÇÜLÜRKEN, SARAY’IN PORSİYONLARI BÜYÜYOR

  • Saray, porsiyonları küçültün diyor ama kendi porsiyonları büyük. Sonra biri daha; ‘Peygamber Efendimiz de mideyi boş bırakın der’ diyor. Sen kendini tıka basa dolduruyorsun ama! Yandaş gazeteler alışverişe tok karınla çıkın diyor. Raftaki ürünlere dokunmayın, sahiplik duygusu gelir diyor. Daha sonra bir bakan çıkıp, “Kış geliyor evi daha az ısıtın, faturaları düşürün, tasarruf edin” diyor. Bu millet tasarrufu yapacak ve ampulü söndürecek.

BÜYÜKELÇİLERİ UYARDIM, BEDELİ AĞIR OLUR

  • Ülkemizi seviyoruz, İstanbul’un talan edilmesini istemiyoruz. Yabancıların da talana ortak olmasını istemiyoruz. Sadece bizim iş insanlarımıza değil, Büyükelçiliklere de yazı yazdım. “Eğer Kanal İstanbul’a sizin ülkelerinizden bir şirket, kişi ya da müteahhit girer, İstanbul’u talan ederse o da ağır bedeller ödeyecektir” dedim.
  • Geçen pazar akşamı bir video paylaştık. İlk 6 ayda kadınlar için ne yapacağız? İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayacağız ve Resmi Gazete’de yayımlanacak. Ev içi şiddet olursa olay karakola intikal ederse özel birimler olacak o birimlerde en az bir kadın olacak. Hem kadına hem aileye sosyal güvenliğini sağlayacağız. Aile Destekleri Sigortası 1971’den beri uygulanmıyor. Kadının da çocuğun da sosyal güvenliğini sağlayacağız.

ÇAKMA EKONOMİST

  • Şahsım yine oturmuş üniversite öğrencilerini toplamış onlara ‘Yap-İşlet-Devret’i anlatıyor. Diyor ki, ‘Ben ekonomistim, siz ne kadar kaynak oluşturursanız devletin kasasından bir kuruş çıkmaz. Yaptığımız bu ama Bay Kemal’in kafası bu işlere basmaz’ diyor. Vallahi benim kafam kul hakkı yemeğe, adaletsizliğe basmaz. Vatandaşın ödediği verginin hesabını vermek benim için onurdur.
  • Sen ekonomistin ekonominin geldiği hale bak. Böyle ekonomiste ‘Çakma ekonomist’ denir. Ekonominin E’sini bile bilmiyor. İlkokul mezunu bakkal bunlardan daha iyi devlet yönetir. Yap-İşlet-Devlet dolayısıyla devletin cebinden bir kuruş çıkmıyormuş. Madem bir kuruş çıkmıyor sevgili şahsım bu bütçedeki milyarlar ne? İmza attığın bütçeyi bilmiyorsun bu daha vahim.

CESARETİN VARSA, KARŞIMA ÇIK

  • Ben bütün kadınların ve gençlerin huzurunda Erdoğan’a bir çağrı yapmak istiyorum. Madem bir kuruş ödemiyoruz, madem sen ekonomistsin A Haber var senin yayın organın zaten çık karşıma oturalım sadece Şehir Hastanelerini soracağım. Cesaret edemeyebilir valla soruları önceden vereceğim, cevapları promptera yaz istersen. Bütün sorulara samimi, düzgün, net cevaplar isteyeceğim ama karşıma çıkmaz. Yiğidin karşısına çıkacak adamın namuslu ve temiz olması lazım.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin