Kaz Dağları’ndan sonra şimdi de hedef Şirince: ‘Binlerce zeytin ağacı kesilecek’

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince ve Belevi köyleri arasında kalan araziler üzerinde mermer ocağı açılacağı iddiaları vatandaşları ayağa kaldırdı. Şirince Mahallesi Muhtarı İsmail Yıldırdı, “Proje uygulamaya geçerse binlerce zeytin ağacı kesilecek. Tarım alanlarımız yok olacak” dedi.

Kaz Dağları’nda onbinlerce ağacın kesilmesi olayının ardından bir haber de İzmir’den geldi. Şirince ve Belevi köyleri arasındaki tarım arazilerine yapılacağı öne sürülen mermer ocakları nedeniyle binlerce zeytin ağacının kesileceği iddia edildi. Binlerce öğrencinin eğitim aldığı Nesin Matematik Köyü’ne 300 metre mesafede yapılacağı belirtilen ve 4 yıldır üzerinde çalışıldıĞı belirtilen Mermer Ocakları Arama ve İşletme Projesi çevre sakinlerini de ayağa kaldırdı.

Gazete Kritik’e konuşan Şirince Köyü Muhtarı İsmail Yıldırdı, “Burası çok geniş tarım arazilerinin bulunduğu ve yerleşim alanlarına çok yakın bir bölüm. Bu projeyle birlikte üzüm, şeftali, elma gibi pek çok meyve üretim alanımız ve zeytin ağaçlarımız yok olacak. Buradaki tarım arazilerinin zarar görmesinin yanı sıra, mermer çıkartma işlemi sırasında havaya karışan mermer tozları asit oluşturacak ve yerleşim alanlarındaki toprak, bitki örtüsü ve bölge insanı için tehdit oluşturacak” dedi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Projenin durdurulması için imza kampanyası başlatıldı. Change.org’da başlatılan kampanya yönelik ‘Başka Şirince Yok, şimdi sahip çıkalım!’ ifadelerine yer verildi.

[İMZA KAMPANYASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ]

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin