Kaz Dağları’nda altın arayan Alamos Gold’un ruhsatı yenilenmedi

Kaz Dağları’nda ağaç katliamına sebep olan altın madeninin işleticisi Kanadalı Alamos Gold şirketi, süresi 13 Ekim’de sona eren ruhsatlarının yenilenmediğini açıkladı. Madencilik ruhsatının iptal edilmediğini belirten şirket, ruhsat yenilenene kadar inşaat çalışmalarının durdurulduğunu bildirdi.

Alamos Gold yaptığı açıklamada “Şirket ruhsatın yenilenmesi için tüm düzenleyici gereksinimleri ve şartları yerine getirmiş ve makul olarak ruhsatın yenilenmesini bekliyorduk. Şirketimiz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ruhsatın yenilenmesi için görüşmelerini sürdürüyor” ifadelerini kullandı. Açıklamada ayrıca ruhsat yenilenmesinde yaşanan gecikmeden ötürü, maden alanından ilk üretimin öngörüldüğü tarih olan 2020 yılı sonunda gerçekleşemeyeceği, şirketin yeni üretim planlamasıyla ilgili daha detaylı bilgiyi ruhsat yenilenmesinden sonra paylaşacağı belirtildi.

Kaz Dağları’ndaki projeyi yürüten Doğu Biga Madencilik ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, Kirazlı Altın Madeni Projesi’nin 2021 yılında faaliyete geçeceğini iddia etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ekoloji Birliği, Alamos Gold’un söz konusu alanı acilen boşaltması gerektiğini aksi takdirde şirketin işgalci konumunda bulunacağını belirtti. Ekoloji Birliği, konunun yasal anlamda da takipçisi olacağını ifade etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin