Kayyım, Mızraklı’yı siteden sildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kayyım olarak atadığı Vali Hasan Basri Güzel, seçilmiş başkan Selçuk Mızraklı’nın adını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden sildirdi. Başkan Mızraklı’nın çalışmaları da siteden kaldırılırken, önceki kayyımın icraatları siteye eklendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 31 Mart seçimlerinin hemen ardından 1 Nisan günü hazırlıklarına başlandığı ortaya çıkan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün yerine, bu illerin valilerini kayyım olarak atamasının ardından başlatılan protesto eylemleri devam ediyor.

Bölgenin birçok kentinde önceki gece vatandaşlar yine evlerinin pencere ve balkonlarında, damlarda gürültü eylemi yapıp, ışık söndürdü.

Selçuk Mızraklı

Başörtü engelli

Bu arada eylemlerden dolayı gözaltına alınanlar arasında bulunan Muradiye Belediye Meclisi üyesi, İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez ile türbanlı diğer kadınlara gözaltında iken başörtülerinin verilmediği ileri sürüldü.

Gazetecilere ek gözaltı

Ayrıca, Mardin’de kayyım protestolarını takip ederken darp edilerek gözaltına alınan Mezepotamya Ajansı muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç ile Jinnews muhabirleri Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak, için alınan 4 günlük ek süre dün başladı. Diyarbakır’da ise HDP Basın Birimi görevlisi gazeteci Vedat Dağ, Demokratik Toplum Kongresi Basın Birimi çalışanı gazeteci Tümen Anlı ve Bismil Belediyesi Basın Birimi çalışanı gazeteci Özgür Ülke, halen gözaltında bulunuyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin