Kayyım darbesi!

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

AKP rejimi kaybettiği belediyeleri kayyım eliyle gasp etmeye devam ediyor. Son olarak önceki gece yarısı operasyonuyla Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve (Muş) Altınova’nın HDP’li belediye başkanlarının yerlerine kayyım atandı. Söz konusu belediyelerin halkın oylarıyla seçilmiş başkanları gözaltına alındı. Anadolu Ajansı, belediye başkanlarının haklarındaki ‘terör soruşturması’ nedeniyle gözaltına alındığını yazdı. HDP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 65 belediye kazanmıştı. HDP’nin kalan belediye sayısı 12.

Kayyım kararına toplumun her kesiminden tepki yağdı. Sosyal medyada #KayyumDarbedir etiketiyle kısa sürede 60 binden fazla paylaşım yapıldı. HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, iktidarın korona günlerini HDP’li belediyelere kayyım ataması içni fırsat olarak kullandığını’ söyledi. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, kararı ‘yurttaşların siyasi iradesini gasp etmek olarak yorumladı. Bir başka HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu ise “Milletin gözünden düşenler zorbalıkla belediye başkanlıklarına oturmaya çalışıyor.” dedi.

Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Nesrin Nas ise “Anayasal bir hak olan seçme seçilme hakkını gasp etmek halk iradesine darbe yapmaktır.” dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, “Halkın iradesine ipotek koyan darbeci zihniyet gece yarısı operasyonlarına devam ediyor. Atanmış askerlerle seçilmişlerin ve halkın  hakkı gasp ediliyor.” ifadeleriyle kayyım kararını eleştirdi.

AKP iktidarı seçimle alamadığı belediyeleri, HDP’nin elinden ‘terörle iltisaklı oldukları’ iddiasıyla ‘kayyım’ marifetiyle gasp ediyor. Türkiye, dün yeni kayyım atama haberleriyle uyandı. HDP’li 5 belediyeye daha gece yarısı operasyonuyla kayyım atandı. Iğdır, Siirt ve Siirt’e bağlı Baykan ile Kurtalan’ın HDP’li belediye başkanları sabah saatlerinde evleri basılıp, kapılar kırılarak gözaltına alındı. Görevlerinden alınan belediye başkanlarının yerlerine kayyım atandı. Hemen ardından Muş Altınova belde belediyesine de kayyum atandığı bildirildi. Belediye başkanlarının gözaltına alınma gerekçesi olarak haklarında yürütülen ‘terör’ soruşturması gösterildi. Söz konusu belediyelere vali ve kaymakamlar ‘kayyım’ olarak görevlendirildi. Polisin, belediye binalarının çevresinde güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

HDP’NİN 12 BELEDİYESİ KALDI

HDP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 65 belediye kazanmıştı. Belediyelerden 45’ine kayyım atandı, 21 belediye eşbaşkanı tutuklandı. Sekiz eş başkan ise şu an gözaltında. HDP’nin kalan belediye sayısı 12. HDP’li Filiz Kerestecioğlu bu duruma dikkat çekerek, “31 Mart’ın ardından 6 belediye başkanının mazbatası gasp edilmiş, 32’sine kayyım atanmıştı! Salgında da durmadılar! 23 Mart’ta 8 belediyeye, bugün ise Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan, Altınova’ya kayyım! Halkın iradesi 65 belediyenin şimdi 12’si mevcut!” ifadelerini kullandı.

HALKIN İRADESİNE DARBE

Kayyım kararı toplumun her kesiminin tepkisini çekti. Sosyal medyada #KayyumDarbedir etiketiyle kısa sürede onbinlerce tweet paylaşıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, tepkisini, “Halkın iradesine ipotek koyan darbeci zihniyet gece yarısı operasyonlarına devam ediyor. Atanmış askerlerle seçilmişlerin ve halkın  hakkı gasp ediliyor.” diyerek gösterdi. HDP’li Hüda Kaya ise “Saray rejimi milyonlarca yurttaş tarafından seçilenlere, sandığa, milli iradeye, seçme ve seçilme hakkına düşmanlıkta sınır tanımıyor. Darbeye ve darbecilere dur de!” ifadelerini kullandı.

SİYASİ İRADE GASP EDİLİYOR

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “Hep söylüyorum söylemeye de devam edeceğim. Darbeler, tankla, topla, tüfekle yapılmaz. Seçilmiş Belediye Başkanlarını görevden almak yurttaşların siyasi iradesini gasp etmekdir ve Anayasa’ya aykırıdır.” derken; HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Pandemide kayyım salgını saçmak..! Hep marifet bunlar..! Milletin gözünden düşenler zorbalıkla belediye başkanlıklarına oturmaya çalışıyor. Kaybedeceksiniz!” cümlelerini paylaştı.

BAŞKANLIK, BİR DARBE SİSTEMİDİR

HDP’nin önceki dönem iş genel başkanı Sezai Temelli, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kendisi bir darbe sistemidir, kayyum rejimi ve düşman hukuku anlayışı bunun en açık kanıtıdır.” dedi. HDP’li Meral Danış Beştaş ise “Kayyım atamak halk düşmanlığıdır, halk iradesini tanımamaktadır. Darbecisiniz. Kayyım en büyük darbe pratiğidir.” ifadelerini kullandı.


AP Türkiye Raportörü: Kınıyorum!

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor, herhangi bir mahkeme kararı olmadan HDP’li belediye başkanlarının gözaltına alınmasını ve kayym atamalarını kınadı.

Nacho Sanchez Amor sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Daha önce Avrupa Konseyi’nin de belirttiği gibi, Türk yetkililerin herhangi bir mahkeme kararı olmadan belediye başkanlarını görevden almalarına son vermelerini talep ediyorum. Yerel konseyler en azından seçilmiş üyeleri arasında geçici bir belediye başkanı atama olanağına sahip olmalıdır! Demokrasinin temeline ilişkin güvenilirlik söz konusu.” dedi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin